افزایش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها و ۷ لایحه دیگر در حوزه ICT تصویب شدند

افزایش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها و 7 لایحه دیگر در حوزه ICT تصویب شد

نمایندگان خانه ملت در حین بررسی بودجه ۱۴۰۱، با تصویب چند لایحه در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات از جمله حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، نمایندگان طی برگزاری جلسه علنی دیروز مجلس به ۸ لایحه در حوزه ICT رأی مثبت دادند. لوایح تصویب شده توسط نمایندگان خانه ملت به شرح زیر است.

۱.حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها، ۲ درصد افزایش یافت

یکی از مصوبات جلسه دیروز نمایندگان، افزایش ۲ درصدی حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها بود. درآمد ناشی از این افزایش به‌حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است تا سقف ۲ هزار میلیارد تومان از این مبلغ را به بروزرسانی زیرساخت‌های مخابراتی کشور و ایجاد زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات اختصاص دهد.

۲.بخشی از درآمد افزایش پیامک‌ها به معمولان اختصاص پیدا می‌کند

نمایندگان مجلس در راستای اجرای قانون حمایت از معمولان و سازماندهی کودکان کار خیابانی، بخشی از درآمد اپراتورها ناشی از افزایش هزینه پیامکی را به حمایت از این افراد اختصاص دادند. بر اساس این مصوبه، اپراتورها موظف هستند که علاوه بر هزینه هر پیامک، هزینه مازاد ۳۰ ریالی از استفاده‌کنندگان دریافت کرده و آن را به خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. در نهایت ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد ناشی از این بخش به‌حساب سازمان بهزیستی کل کشور واریز می‌شود که در راستای حمایت از معلولان و ساماندهی کودکان کار هزینه می‌شود.

۵۰۰ میلیارد تومان مابقی نیز برای توسعه شبکه ملی اطلاعات با نظارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هزینه خواهد شد.

۳.برای ارتقای پوشش اینترنت در مناطق کم‌برخوردار، بودجه‌ ۱۰ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شد

نمایندگان خانه ملت برای پوشش اینترنت در مناطق کم‌برخوردار و محروم، بودجه جداگانه تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تأمین بودجه موردنیاز مجاز است دارایی‌های غیرمنقول خود را به فروش برساند. منابع حاصله از فروش درآمدهای وزارت ارتباطات پس از واریز به خزانه‌داری کشور صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات، ارتقای پوشش اینترنت و موبایل در مناطق روستایی و کم‌برخوردار می‌شود.

افزایش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها و 7 لایحه دیگر در حوزه ICT تصویب شد

۴. حق گمرکی واردات گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد افزایش یافت

بر اساس این مصوبه، گمرک موظف است برای واردات گوشی‌های موبایل بیش از ۶۰۰ دلار، ۱۲ درصد حق گمرکی بگیرد. درآمد حاصل از این افزایش به حمایت از تولید گوشی‌های داخلی و صنعت میکروالکترونیک اختصاص پیدا می‌کند.

شایان‌ذکر، آئین‌نامه اجرایی این مصوبه باید توسط وزارتخانه‌های صمت و فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری سازمان برنامه و بودجه تنظیم شده و به تصویب هیئت وزیران برسد.

۵.برای نظارت آنلاین بر مصرف اینترنت باید زیرساخت‌های مرجع ملی ایجاد شود

بخشی دیگر از حق‌السهم درآمد دولت از اپراتورها برای ایجاد زیرساخت‌های مرجع ملی در مورد نظارت آنلاین بر مصرف اینترنت صرف خواهد شد.

علاوه بر ایجاد زیرساخت برای نظارت آنلاین بر مصرف اینترنت، منابع برای ایجاد زیرساخت‌های ذخیره‌سازی و پردازش کلان داده‌ها، حمایت از توسعه هوشمندسازی در قوای سه‌گانه و نیروی انتظامی و بومی‌سازی تجهیزات و خدمات تولید محتوا از حق‌السهم دولت ناشی از درآمد اپراتورها تأمین می‌شود

۶. پنجره ملی خدمات هوشمند دولت تا دی ماه ۱۴۰۱ باید ایجاد شود

نمایندگان مجلس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کرد که مرحله اول پنجره ملی خدمات هوشمند را تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ راه‌اندازی کند. وزارت ارتباطات همچنین موظف است تا معماری کلان و الزامات فنی ارائه خدمات هوشمند و نحوه راه‌اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند دستگاه‌ها را تدوین و جهت تصویب به شورای اجرایی فناوری اطلاعات ارائه دهد.

شایان‌ذکر، این مصوبه در راستای تحقق ارائه خدمات دولت الکترونیکی به تصویب نمایندگان رسیده است.

۷.برای سرعت بخشیدن به توسعه شبکه ملی باید از منابع ملی استفاده شود

طبق این قانون، تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور موظف هستند در صورت داشتن ظرفیت‌‌های همچون ابنیه و زیرساخت‌های خود از قبیل تیرهای انتقال، مسیرهای ارتباطی زمینی و زیرزمینی، مجراها (داکت‌ها) و فضاهای مناسب نصب تجهیزات در اختیار اپراتورهای مخابراتی قرار دهند.

۸. خدمات اختصاصی دولت از طریق پنجره خدمات هوشمند ارائه می‌شود

تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور بر اساس الزامات مصوبات شورای عالی ارتباطات مکلف هستند که بخش از خدمات خود که شامل یک‌سوم خدمات می‌شود را از طریق پنجره خدمات هوشمند ارائه دهند. البته دستگاه‌های اجرای برای ارائه خدمات از طریق پنجره هوشمند، باید موارد پرکاربرد را در اولویت قرار دهند.

→ خواندن مطلب قبلی

تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال: قیمت بیت‌کوین به ۳۶ هزار دلار می‌رسد

خواندن مطلب بعدی ←

گوشی گلکسی A73 سامسونگ با تراشه اسنپدراگون ۷۷۸G در بنچمارک مشاهده شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *