ایران برای پیش‌بینی زلزله، ماهواره‌ای به نام آیات می‌سازد

ایران برای پیش‌بینی زلزله، ماهواره‌ای به نام آیات می‌سازد

دکتر حسن  زمانیان، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از ساخت ماهواره‌ای برای پیش‌بینی زلزله در کشورمان خبر داد. این ماهواره آیات نام دارد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از ایسنا، حسن زمانیان در نشست مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری اظهار داشت که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برای اولین بار است که به حوزه فعالیت‌های ماهواره‌ای ورود کرده است. به گفته این مقام مسئول، ماهواره‌ای به نام آیات در حال ساخت است که کاربرد آن پیش‌بینی زلزله‌ها در کشور است.

دکتر حسن زمانیان همچنین اعلام کرد که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران توانسته ماهواره مصباح را بسازد. به گفته وی، فعالیت‌های سازمان مذکور فقط به ساخت ماهواره مصباح محدود نیست و فعالیت‌ها همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران  در مورد سایر دستاوردهای این سازمان گفت:

ما توانسته‌ایم دستگاه بیماران دیالیزی را بسازیم و آن را صادر کنیم. در جلسه‌ای که حدود ۲ هفته قبل با هلال احمر ایران برگزار کردیم، از ما خواستند دستگاه دیالیز ” فرزنیوس” را که ساخت آلمان است، بومی‌سازی کنیم‌؛ ما پس از ۵ نسل دستگاه دیالیز به دنبال این هستیم که دستگاه دیالیز پرتابل بسازیم تا دیگر نیازی به حضور بیماران در بیمارستان‌ها نباشد

به گفته حسن زمانیان، برای اجرایی کردن ۲۳ طرح کلان و مسلئه محور در کشور، شورای حکیمان تشکیل شده است تا بتوان آینده پژوهشی کشور را راهبری کرد. وی اظهار داشت که پژوهش‌های کلان کشور را تا سال ۲۰۵۰ محاسبه شده‌اند و رفع تغییرات اقلیمی در کانون توجهات قرار دارد.

→ خواندن مطلب قبلی

کند شدن روند پیری با کاهش مصرف کالری امکان‌پذیر است

خواندن مطلب بعدی ←

شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) هک شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *