خبر های فوری:

سه شنبه, ۸ اسفند ۱۴۰۲, ساعت ۱۲:۴۷

بررسی آخرین وضعیت اینترنت ایران و جهان

بررسی آخرین وضعیت اینترنت ایران و جهان

وب‌سایت Speedtest که هر ماه با انتشار گزارشی از وضعیت اینترنت ثابت و همراه در جهان، کشورها را رتبه‌بندی می‌کند، جدیدترین گزارش خود در ماه نوامبر ۲۰۲۲ را منتشر کرده است. بر اساس جدیدترین گزارش این وب‌سایت، میانگین سرعت اینترنت جهان در هر دو بخش ثابت و همراه افزایش یافته است. سرعت اینترنت ثابت از  ۷۲.۴۰ مگابایت بر ثانیه به۷۴.۵۴ رسیده است. در بخش همراه هم میانگین سرعت اینترنت موبایل در جهان با افزایش ناچیز از  ۳۳.۴۳ به ۳۳.۹۷ مگابایت بر ثانیه رسیده است.

وضعیت اینترنت ثابت و همراه در کشورهای جهان

در بخش ارتباط ثابت، شیلی در رتبه اول جهان قرار دارد و میانگین سرعت اینترنت ثابت در این کشور به ۲۱۶ مگابایت بر ثانیه می‌رسد. پس از شیلی، چین و سنگاپور به ترتیب با میانگین سرعت ۲۱۴.۵۸ و ۲۱۴.۲۳ در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

گفتنی است که کشور کوچک بوتان در بخش اینترنت ثابت در نوامبر ۲۰۲۲ بیشترین رشد را داشته است و این کشور با بهره‌مندی از میانگین سرعت ۱۷.۲۷ و با صعود ۱۴ پله‌ای، هم‌اکنون در جایگاه ۱۳۳ جهان قرار دارد. در انتهای رده‌بندی کشورها از نظر اینترنت ثابت نیز کشورهای ترکمنستان، افغانستان و کوبا به چشم می‌خورند.

در بخش اینترنت همراه یا همان موبایل هم کشورهای حاشیه خلیج فارس بر بام جهان ایستاده‌اند و قطر و امارات متحده عربی به ترتیب با میانگین سرعت ۱۷۶.۱۸ و ۱۳۹.۴۱ در رده‌های اول و دوم قرار گرفته‌اند. پس از این دو کشور، نروژ، کره جنوبی، دانمارک، چین، ماکائو، بلغارستان و برونئی در بخش اینترنت همراه به ترتیب در رده سوم تا دهم قرار گرفته‌اند. بیشترین افزایش سرعت در این بخش متعلق به کشور سنگال است. این کشور با صعودی ۱۶ پله‌ای به جایگاه ۸۲ جهان رسیده است و سرعت اینترنت همراه در این کشور به ۲۳.۱۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد.

در انتهای رده‌بندی این قسمت هم سه کشور کوبا، ونزوئلا و افغانستان قرار گرفته‌اند.

وضعیت اینترنت ثابت و همراه در ایران

بر اساس گزارش اسپیدتست، اینترنت ثابت کشورمان با افزایش همراه بوده است. در این بخش، میانگین سرعت اینترنت ثابت با افزایش ناچیز از ۱۱.۵۴ به ۱۱.۶۲ رسیده است. البته جایگاه ایران در بخش با افت همراه بوده و هم‌اکنون کشورمان در این بخش از اینترنت در رده ۱۴۴ جهان قرار دارد.

اینترنت همراه کشورمان در نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به ماه قبل خود با کاهش همراه بوده است و میانگین سرعت این بخش از اینترنت در کشورمان به ۴۰.۹۷ مگابایت رسیده است. جایگاه ایران در بخش اینترنت همراه به مراتب وضعیت بهتری نسبت به بخش اینترنت ثابت دارد و کشورمان هم‌اکنون در جایگاه ۴۸ جهان قرار دارد.

جدیدترین گزارش خود در ماه نوامبر ۲۰۲۲ را منتشر کرده است. بر اساس جدیدترین گزارش این وب‌سایت، میانگین سرعت اینترنت جهان در هر دو بخش ثابت و همراه افزایش یافته است. سرعت اینترنت ثابت از  ۷۲.۴۰ مگابایت بر ثانیه بر ۷۴.۵۴ رسیده است. در بخش موبایل، میانگین سرعت موبایل در جهان با افزایش ناچیز از  ۳۳.۴۳ به ۳۳.۹۷  رسیده است.

منبع: speedtest

نویسنده صنایع مدرن

→ خواندن مطلب قبلی

گوشی نوبیا زد ۵۰ (Nubia Z50) با تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۲ معرفی شد

خواندن مطلب بعدی ←

سرویس Blue For Business توییتر برای کسب و کارها معرفی شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین