ماهواره ایرانی خیام به فضا پرتاپ شد

ماهواره ایرانی خیام به فضا پرتاپ شد

ماهواره ایرانی خیام که توسط دانشمندان و محققان کشورمان طراحی شده است، امروز (۱۸ مرداد ۱۴۰۱) به فضا پرتاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، ماهواره ایرانی خیام از کشور قزاقستان و با راکت روسی سایوز در ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه صبح به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاپ شد. خیام که حدودا ۵ سال عمر خواهد داشت، وزن آن ۶۰۰ کیلوگرم است .

به گفته سازمان فضایی ایران، ماهوار جدید ایران با موفقیت مراحل اولیه پرتاپ را سپری کرده و هم‌اکنون در حال انتقال با بلوک انتقال مداری به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین است. این سازمان همچنین اعلام کرد که اولین داده‌های تله‌متری خیام در ماهدشت دریافت شده است.

گفتنی است که تمامی فرامین مربوط به کنترل و بهره‌داری از ماهواره مذکور از همان روز اول پس از ارسال، توسط کارشناسان ایرانی مستقر  در پایگاه‌های فضایی ایران انجام و صادر می‌شود.

با توجه به فعالیت‌ها و اهداف صرفاً صلح آمیز و غیرنظامی سازمان فضایی ایران، تصاویر ماهواره خیام برای ارتقا توانایی مدیریت و برنامه ریزی کشور در حوزه‌های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرزها، مدیریت حوادث غیرمترقبه و … استفاده می‌شود و نیروهای دفاعی کشور برای رفع نیازهای خود مسیرهای اختصاصی و منحصر به فرد خود را به لحاظ فنی و راهبردی پیگیری می‌کنند.

گفتنی است که ایران حدود چند ماه پیش هم ماهواره نور ۲ را به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین ارسال کرد.

→ خواندن مطلب قبلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: چیزی به نام اینترنت ملی نداریم

خواندن مطلب بعدی ←

ایلان ماسک ۶.۸۸ میلیارد دلار از سهام تسلا را فروخت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *