قدیمی‌ترین هسته یخی زمین در قطب جنوب کشف شد

قدیمی‌ترین هسته یخی زمین در قطب جنوب کشف شد

دانشمندان و محققان اخیرا قطعه یخی را در قطب جنوب کشف کرده‌اند که احتمالا قدیمی‌ترین هسته یخی در کره خاکی است. به گفته دانشمندان، قدمت این هسته به بیش از ۵ میلیون سال پیش بر‌می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از نیواطلس، تیمی متشکل از محققان و دانشمندان دانشگاه داکوتای شمالی در جدیدترین یافته‌های خود به این نتیجه رسیدند که ممکن است قدیمی‌ترین هسته یخی زمین در دره اونگ واقع در قطب جنوب را کشف کرده باشند. این تیم تحقیقاتی، در طول تابستان ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در نیمکره جنوبی، یک هسته یخی به طول ۹.۵ متر را حفاری کرده و از آن زمان تا به حال، سن مواد این هسته را در اعماق مختلف بررسی کرده‌اند.

پس از بررسی مواد، شواهد و نتیجه آزمایش‌ها حاکی از آن است که قدمت بخش‌هایی از این هسته به ۵ میلیون سال پیش بر می‌گردد. محققان در این تحقیق، هسته بزرگی از یخ را بررسی کردند و پس از آن متوجه شدند هسته مذکور از  دو توده یخی بزرگ که روی هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. حالا دانشمندان تخمین زده‌اند که قدمت بخش بالایی به ۳ میلیون سال پیش و بخش پایینی به ۴.۳ تا ۵.۱ میلیون سال پیش بر می‌گردد.

گفتنی است که دانشمندان و محققان پیش از این نیز توانسته بودند هسته یخی که قدمت آن به ۲.۷ میلیون سال پیش بر می‌گشت را کشف کنند. حالا با پیدا کردن این هسته یخی جدید، می‌توان اطلاعات جدیدی را در مورد جو زمین در میلیون‌ها سال پیش به دست آورد.

→ خواندن مطلب قبلی

تولید حافظه‌های SSD احتمالا دو برابر بیشتر از حافظه‌های HDD هوا را آلوده می‌کند

خواندن مطلب بعدی ←

آیا بیش از حد فکر کردن، باعث خستگی بدن می‌شود؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *