خبر های فوری:

پنجشنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۱۲:۴۶

ساخت باتری‌های قابلیت بازیافت تلفن همراه امکان‌پذیر می‌شود

ساخت باتری‌های قابلیت بازیافت تلفن همراه امکان‌پذیر می‌شود

اخیرا مهندسان استرالیایی  با خلاقیت و نوآوری جدید خود توانسته‌اند فناوری را ایجاد کنند که ساخت باتری‌های قابلیت بازیافت تلفن همراه را امکان پذیر می‌شود. با وجود این نوآوری، عمر باتری‌های تلفن همراه به سه برابر حال حاضر افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از ساینس دیلی، این نوآوری توسط مهندسان موسسه سلطنتی فناوری ملبورن ایجاد شده است. مهندسان استرالیایی معتقدند که با استفاده از این نورآوری می‌توان عمر باتری‌ها را به سه برابر حال حاضر افزایش داد. در این فناوری جدید از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود تا زنگ‌زدگی باتری را از بین برود.

گفتنی است که باتری‌ها دارای ماده‌ای به نام لیتیوم هستند که بازیافت آن‌ها هزینه‌های زیادی در بر دارد. حالا شاید فناوری جدید استرالیایی‌ها بتواند این چالش را حل کرده و بازیافت باتری تلفن‌های همراه را با هزینه‌های پایین‌تر امکان‌پذیر کند. مهندسان استرالیایی در حال کردن روی یک ماده MXene هستند که در آینده جایگزین لیتیوم خواهد شد.

لزلی یئو، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت که MXene مشابه گرافین است و از رسانایی الکتریکی بالایی بهره می‌برد. به گفته وی، ماده مذکور برخلاف گرافین امکان تنظیم شدن دارد و این پتانسیل را دارد که در طیف گسترده‌ای از فناوری‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

یئو با بیان اینکه زنگ‌زدگی MXene و به دنبال آن عدم رسانایی یکی از چالش‌های این ماده بزرگ بود، گفت: ما در تلاش برای غلبه بر این چالش دریافتیم که امواج صوتی با فرکانس معین، زنگ‌زدگی MXene را از بین می‌برند و آن را به حالت اولیه خود باز می‌گردانند.

برتینا

→ خواندن مطلب قبلی

شرکت IBM بیش از ۳۰۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج می کند

خواندن مطلب بعدی ←

استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT در یکی از دانشگاه‌های فرانسه ممنوع شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین