خبر های فوری:

یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۱۴:۲۹

برای نخستین بار در جهان؛ هدایت صاعقه‌ها با استفاده از پرتوهای لیزری

برای نخستین بار در جهان؛ هدایت صاعقه‌ها با استفاده از پرتوهای لیزری

محققان و دانشمندان اروپایی برای نخستین بار در جهان سیستمی را راه‌اندازی کرده‌اند که با استفاده لیزر می‌توانند صاعقه‌ها را هدایت کنند. به بیانی دیگر، با استفاده از این سیستم می‌توان از مکان‌‌ها، مراکز و جاهای مختلف در برابر آسیب‌های ناشی از صاعقه محافظت کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از انگجت، در حال حاضر از میله‌های آهنی که به زمین وصل می‌شوند، برای هدایت جریان الکتریکی ناشی از صاعقه‌ها استفاده می‌شود. اگرچه چندین سال از این روش برای محافظت از رعد و  برق استفاده می‌شود اما این شیوه برای مناطق و مکان‌های بزرگ ناکارآمد است. از این رو، محققان اروپایی سیستم جدیدی را طراحی کرده‌اند تا با استفاده از لیزر ضربات ناشی از رعد و برق را به جایی دیگر هدایت کنند.

گفتنی است که برای هدایت رعد و برق با استفاده از لیزر، پالس‌هایی از انرژی در سطح تراوات ساطع می‌شود. با این روش مناطق بسیار وسیع‌تری پوشش داده می‌شود تا از خطر رعد و برق در امان بمانند.

در این روش، ملکول‌های نیتروژن و اکسیژن یونیزه می‌شوند تا الکترون‌ها آزاد شده و پلاسمایی ایجاد شود. در نتیجه این کار باعث می‌شود تا الکتریسیته ناشی از رعد و برق به جای دیگر هدایت شود. با توجه به اینکه پالس‌های لیزر با سرعت ۱۰۰۰ پالس در ثانیه شلیک می‌شوند، احتمال رهگیری رعد و برق در زمان شکل‌گیری آن بسیار بیشتر است.

در آزمایش این پروژه که در بازه زمانی ژوئن تا سپتامبر ۲۰۲۱ انجام شده است، صاعقه حدود ۶۰ متر به دنبال لیزر حرکت کرده و سپس به میله برق‌گیر برخورد می‌کند. دکتر «اورلین هوارد» که هدایت این پروژه جدید را برعهده داشته است، می‌گوید که لیزر آن‌ها در مقایسه با تلاش‌های قبلی در هر ثانیه ۱۰۰ بار بیشتر پالس شلیک می‌کند.

البته این پروژه هنوز در فاز آزمایشی قرار دارد و هنوز مشخص نیست که چه زمانی به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این، اجرایی کردن چنین پروژه‌هایی هزینه‌بردار خواهد بود و برخی از محققان تخممین می‌زنند که استفاده از این لیزرها حدود ۲.۱۷ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

برتینا

→ خواندن مطلب قبلی

وزارت ارتباطات از سرویس رادار بازی برای کاهش پینگ بازی‌ها رونمایی کرد

خواندن مطلب بعدی ←

عیسی زارع‌پور: نیاز مردم به فیلترشکن‌ها را کاهش می‌دهیم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین