قطب شمال با سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق در حال گرم شدن است

قطب شمال با سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق در حال گرم شدن است

کره زمین با سرعت زیادی در حال گرم شدن است و از زمان شروع انقلاب صنعتی، کره خاکی ۱.۱ درجه گرم‌تر شده است. با این حال، همه نقاط زمین به یک اندازه در حال گرم شدن نیستند و  گرمایش برخی از مناطق با سرعت زیادی در حال رخ دادن است. در مطالعه جدید دانشمندان و محققان، قطب شمال با سرعت بسیار زیادی در حال گرم شدن است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، مطالعات جدید نشان می‌دهد که قطب شمال طی ۴۳ سال اخیر چهار برابر سریع‌تر از سایر نقاط گرم‌تر شده و دمای آن رو به افزایش است. در حال حاضر، دمای این نقطه از زمین از سال ۱۹۸۰ حدودا ۳ درجه سلیسوس بیشتر شده است.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که منجر به گرمایش کره زمین شده است، یخ‌های دریا است. معمولا یک لایه نازک از دریا که ۱ تا ۵ متر ضخامت دارند، در زمستان یخ زده و در تابستان آب می‌شود. یخ دریا برخلاف آب آقیانوس‌ها، تشعشات خورشیدی را به فضا معکنس می‌کند. بر اساس نظر دانشمندان، ۸۵ درصد از تشعشات خورشیدی توسط یخ دریا به فضا منعکس می‌شود.

حالا که سطح اقیانوس شمالی با یخ دریا پوشانده شده است، مانند یک لایه بزرگ عمل می‌کند که باعث جذب تابش خورشیدی می‌شود. با این حال، پس از ذوب شدن یخ دریا، نرخ جذب نیز افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود تا اقیانوس‌ها سریع‌تر گرم شوند.

در نهایت باید اشاره کرد که علاوه بر یخ دریا، قطب شمال اجزای اقلیمی دیگری نیز دارد که بسیار حساس هستند و اگر بیش از حد تحت تاثیر گرمایش جهانی قرار بگیرند، پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای تمام مردمان جهان خواهند داشت.

منبع: interestingengineering

→ خواندن مطلب قبلی

تبلت Blackview Tab 13 بدون وای‌فای و سیم‌کارت به اینترنت متصل می‌شود

خواندن مطلب بعدی ←

یکی از نمونه‌های اولیه اپل ۱ با قیمت ۷۰۰ هزار دلار فروخته شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *