کوچکترین باتری جهان به اندازه یک دانه گرد و غبار کوچک است

کوچکترین باتری جهان به اندازه یک دانه گرد و غبار کوچک است

محققان دانشگاه فناوری کمنیتس (دانشگاه واقع در آلمان) کوچکترین باتری جهان را به عنوان یک نمونه اولیه تولید کردند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن و به نقل از گیزمو چاینا، کوچکترین باتری جهان به اندازه یک دانه گرد و غبار کوچک است که می‌تواند انرژی تراشه‌های کوچک کامیپوتری را تا ۱۰ ساعت تامین کند.

از همین رو، این باتری اساسا برای دستگاه‌های میکروالکترونیکی کوچک ساخته شده است و به راحتی می‌تواند ساعت‌های متوالی انرژی آن‌ها را تامین کند.

البته این اولین مورد از میکروباتری‌های در جهان نیست و پیش از این نیز محصولات دیگری در این خصوص روانه بازار شده بودند. اما مدل‌های قبلی مشکلاتی داشتند که از جمله می‌توان به عدم قدرت کافی و به اندازه کافی کوچک نبودن آن‌ها اشاره کرد.

سازندگان این میکروباتری برای تولید آن از همان فرایندی که تسلا باتری‌ خودروهای الکتریکی خود را ساخته است، استفاده می‌کند.

اندازه میکروباتری مذکور کمتر از ۱ میلی‌متر است که با حداقل چگالی انرژی ۱۰۰ میکرو وات بر ساعت بر سانتی متر مربع تولید می‌شود.

شایان ذکر، این فناوری برای استفاده در گوشی‌های هوشمند توسعه نیافته است. اما محققان امیدوارند که نسل جدید میکروباتری‌ها را در میکرو حسگرهای اینترنت اشیاء، ایمپلنت‌های کوچک پزشکی و سیستم‌های میکرو رباتیک به کار ببرند.

→ خواندن مطلب قبلی

مخالفت جدی سازمان نصر تهران با تصویب کلیات طرح صیانت

خواندن مطلب بعدی ←

تحریم کارت‌های بانکی روسیه توسط سرویس‌های Apple PAY و Google Pay

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *