انجمن واردکنندگان موبایل: واردات آیفون ممنوع نیست

آیفون در بازار نایاب شد / التهاب در بازار گوشی‌های موبایل به اوج خود رسید

انجمن واردکنندگان موبایل با انتشار بیانیه‌ای از عدم ممنوعیت واردات آیفون و گوشی‌های پرچمدار به کشور خبر داد. این بیانیه در حالی از سوی انجمن واردکنندگان موبایل منتشر می‌شود که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرده بود که از نیمه سال جاری با واردکنندگان گوشی‌های آیفون به کشور برخورد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، این نهاد با بیان اینکه در مقطع کنونی مشکلات زیادی بر سر راه تأمین منابع ارزی وجود دارد، اظهار داشت که با همدلی و اهتمام به جمیع امور می‌توان از این گذر به‌سلامت عبور کرد.

انجمن واردکنندگان موبایل همچنین تاکید داشت که طی سال‌های اخیر، تعاملات سازنده‌ای با ذی‌نفعان دولتی داشته است و به‌عنوان طرف مشورتی همواره راهکارهای را برای برون‌رفت از شرایط بحرانی پیشنهاد داده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

به‌عنوان مثال در خصوص مصوبه اخیر کارگروه سیاست‌های ارزی که به تهاتر ارز صادراتی خشکبار، گیاهان دارویی، زعفران، شیلات و میوه و تره‌بار با واردات موبایل‌‌های بالای ۶۰۰ دلار اشاره دارد نیز به‌عنوان طرف مشورتی همواره نگرانی‌های خود را مطرح کرده و طرف دولتی نیز به دنبال رفع موانع و بهینه‌سازی فرآیند اجرایی این مصوبه است

انجمن واردکنندگان موبایل همچنین از بازگشایی تالار دوم نیمایی که به‌منظور تأمین ارز موردنیاز برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار راه‌اندازی شده بود، خبر داد.

به گفته این نهاد، با بازگشایی مجدد تالار دوم نیمایی، آرامش دوباره به بازار گوشی‌های موبایل باز خواهد گشت. انجمن واردکنندگان موبایل همچنین ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تصمیمات درست، بازار موبایل تأمین و کاربران ایرانی از تکنولوژی‌های روز دنیا بهره ببرند.

در بخشی دیگر درباره‌ای خبر ممنوعیت واردات آیفون نیز توضیحاتی را ارائه شده است:

در مورد خبر ممنوعیت واردات آیفون که این روزها مصرف‌کننده را نگران و بازار را ملتهب کرده است باید اعلام کنیم، این بحث سال‌هاست که مطرح می‌شود و اهداف مختلفی از مطرح شدن این ممنوعیت دنبال می‌شود. با این وجود ذینفعان دولتی همواره در حال تبیین راه حل‌هایی جایگزین برای این نوع طرح‌های پیشنهادی بوده و هستند. ما نیز به عنوان انجمنی تخصصی همواره آمادگی خود را برای همکاری و ارائه تجربیات در جهت یافتن روش‌های جایگزین به جای ممنوعیت به تصمیم سازان اعلام کرده‌ایم. اما تاکنون هیچ مشورت و گفتگویی در خصوص طرح ممنوعیت آیفون با این انجمن صورت نگرفته است

به گفته انجمن وادکنندگان موبایل، ایجاد هرگونه ممنوعیتی، فساد و انحصار را به وجود می‌آورد و تنها راه جلوگیری از آن توسعه اقتصاد آزاد است.

این نهاد با بیان اینکه طرح ممنوعیت واردات آیفون به ۵۰۰۰ واحد صنفی که در این حوزه فعالیت دارند، لطمات جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند، اظهار داشت که هریک از این واحدهای مذکور به طور مستقیم ۴ اشتغال مستقیم و ۴۰ اشتغال غیرمستقیم را ایجاد کرده و قطع کردن زنجیره تأمین باعث تعطیلی و بیکاری گسترده است.

در ادامه این بیانیه آمده است:

موضوعی که در این میان مغفول مانده است، اطلاق لوکس بودن به موبایل‌های آیفون به دلیل قیمت بالای ۶۰۰ دلاری آن‌هاست. این در حالی است که در حوزه فناوری مفهومی با عنوان لوکس وجود ندارد. مدل‌های متنوعی از دیگر برندها در این رده قیمتی وجود دارند و آیفون در این رده قیمتی تنها نیست. دسته‌بندی موبایل‌ها فارغ از قیمت‌شان بر اساس امکانات و ویژگی‌های کاربردیشان است. به این ترتیب که موبایل‌هایی با امکاناتی برتر در رده پرچمداران قرار می‌گیرند که اتفاقا قیمتی بیشتر از ۶۰۰ دلار دارند. به عنوان مثال سری Z، S و نوت سامسونگ یا محصول جدید هوایی یعنی P40 جزء سری موبایل‌ها پرچمدار محسوب می‌شوند.

انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به اینکه اجرای طرح ممنوعیت آیفون منجر به افزایش کاذب قیمت موبایل می‌شود، اظهار داشت که این موضوع دوباره رویه قاچاق مسافری را برای سودجویان به‌صرفه خواهد کرد.

در بخش پایانی این بیانیه هم به عدم محدودیت و ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون و دیگر گوشی‌های موبایل بالای ۶۰۰ دلار اشاره شد. در واقع تا به حال هیچ‌گونه ممنوعیتی مبنی بر واردات سری گوشی‌های اپل ابلاغ نشده است.

→ خواندن مطلب قبلی

اپل اپلیکیشن‌های قدیمی را از اپ‌استور حذف می‌کند

خواندن مطلب بعدی ←

ایلان ماسک توییتر را به ارزش ۴۴ میلیارد دلار خرید

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *