افزایش استفاده از منابع تجدیدپذیر و انرژی‌های نو در کشور

افزایش استفاده از منابع تجدیدپذیر و انرژی‌های نو در کشور

امروزه بسیاری از کشورها جهان به جای سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی، به منابع تجدیدپذیر  و نو روی آورده‌اند. انرژی‌های نو و تجدیدپذیر علاوه بر اینکه مشکلات ناشی از سوخت‌های فسیلی را به حداقل می‌رسانند، در توسعه اقتصادی کشورها نیز امری مهم به حساب می‌آید. حالا گزارش‌ها حاکی از آن است که با حمایت‌های صورت گرفته از مرکز طرح‌های کلان ملی، استفاده از منابع تجدیدپذیر و انرژی‌های نو در کشورمان ایران در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری از زمان شروع به کار اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی در دو بخش انرژی فسیلی و انرژی‌های نو و تجدیدپذیر کرده است.

از زمان آغاز به کار این مرکز، حدود ۱۷ طرح (۱۰ طرح در حوزه سوخت‌های فسیلی و ۷ طرح در حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر ) در ۸ سال گذشته شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

طرح‌های کلان ملی فناوری دارای ویژگی‌های از قبیل که اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین سازمان‌های دولتی و خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه هستند

برخی از جدیدترین طرح‌های کلان ملی فناوری در حوزه‌های انرژی، نفت و گاز و پتروشیمی که مورد حمایت قرار گرفته‌اند و در حال اجرا هستند، عبارت‌اند از:

  • کولر هیبریدی
  • توربین انبساطی ۵۰۰ کیلوواتی
  • متیل دی اتانول آمین
  • بومی‌سازی تجهیزات ابزار دقیق در صنعت
  • خط تولید دیسک انفجاری محافظ سامانه‌های تحت فشار
  • سیستم پوزیشنر شیر کنترل

گفتنی است برخی از پروژه‌های پایان یافته‌ در بازه زمانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ که مرکز طرح‌های کلان ملی از آن‌ها حمایت کرده است هم شامل توربین بادی ۲۵۰ کیلووات، میکرو توربین مولد همزمان برق و حرارت، سامانه مهندسی موتور استرلینگ یک کیلووات، خط تولید کاتالیست سنتز متانول در مقیاس پایلوت و سیستم تولید همزمان برق و حرارت می‌شود.

→ خواندن مطلب قبلی

نسخه پریمیوم واتس‌اپ Business به صورت بتا منتشر شد

خواندن مطلب بعدی ←

خودروهای برقی هیوندای نیروی این هتل را تامین می‌کنند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *