فرانسه در حال ساخت آزمایشگاه پیشرفته زیرآبی است

فرانسه در نزدیک شهر مارسی در حال ساخت یک آزمایشگاه پیشرفته در زیر آب است. این آزمایشگاه که امکان کنترل از راه دور آن وجود دارد، در عمق ۲.۵ کیلومتری آب قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از اینترستینگ انجنیرینگ، آزمایشگاه پیشرفته فرانسوی‌ها در عمق ۲.۵ کیلومتری آب، اولین نمونه از آزمایشگاه زیرآبی در قاره اروپا به حساب می‌آید که به اختصار LSPM نام دارد. در این آزمایشگاه زیر آبی، ابزارها و حسگرهای مختلفی تعبیه شده است که برای اقیانوس‌شناسی، زمین‌شناسی، فیزیک ذرات و چند زمینه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله مهم‌ترین تجهیزاتی که در این آزمایشگاه قرار گرفته است، می‌توان به آشکارساز نوترینو KM3NeT شامل ۲۰۷۰ کره و حسگرهای محیطی EMSO اشاره کرد. حسگرهای ESMO در زمینه نظارت بر سلامت اقیانوس کاربرد دارد. علاوه بر این، زیرساخت‌های مانند کابل‌های الکترواپتیکال برای اتصال به ساحل، جعبه‌های اتصال به منظور اتصال تجهیزات زیرآب، جعبه اتصال اختصاص داده شده به اقدامات زیست محیطی و سیستم‌ موقعیت‌یابی صوتی پایه بلند اشاره کرد.

همچنین گفته شده که برای این آزمایشگاه زیر آبی از یک ربات به نام BathyBot استفاده خواهد شد. ربات مذکور که به حسگرها و سنسورهای مختلفی مجهز شده است، این امکان را دارد تا پارامترهای مختلف اقیانوس مانند دما، اکسیژن، غلظت دی اکسید کربن، سرعت و جهت جریان آب را اندازه‌گیری کند. ربات مذکور نیز از راه دور کنترل می‌شود.

ازجمله ابزارهای دیگر این پایگاه تحقیقاتی می‌توان به یک طیف‌سنج پرتوی گاما برای نظارت بر سطوح رادیواکتیویته و یک دوربین استریو تک‌فوتونی برای اندازه‌گیری بیولومینسانس موجودات اعماق دریا اشاره کرد.

→ خواندن مطلب قبلی

هوش مصنوعی با سرعت زیادی رمزهای عبور را می‌شکند

خواندن مطلب بعدی ←

اسنپدراگون ۸ نسل ۳ با پردازشگر گرافیکی قدرتمندتری روانه بازار می‌شود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *