عربستانی‌ها آسمان خراش افقی ۱۲۰ کیلومتری می‌سازند

عربستانی‌ها آسمان خراش افقی 120 کیلومتری می‌سازند

عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری ۱ تریلیون دلاری قصد دارد تا آسمان خراشی شگفت انگیز به طول ۱۲۰ کیلومتر بسازد. بر اساس برآورد سعودی‌ها، ساخت این سازه تا سال ۲۰۳۰ به طول می‌انجامد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل وال استریت ژورنال، آسمان خراش عربستانی‌ها با طول ۱۲۰ کیلومتر Mirror Line (خط آینه) نام دارد و بر اساس گزارش‌ها در پایان کار، می‌تواند میزبان ۵ میلیون نفر باشد. طبق طرح ارائه شده برای ساخت این سازه، دو آسمان خراش موازی به طول ۱۲۰ کیلومتر و با ارتفاع ۴۸۷ متر ساخته می‌شود که طرفین آن‌ها آینه‌ای خواهد بود.

به گفته سازندگان، خط آینه در شهر بیابانی Neom ساخته خواهد شد. ایده این شهر در ژانویه ۲۰۲۱ توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بیان شد. وی پیشتر گفته بود می‌خواهد برای کشورش بنایی بسازد که به اندازه اهرام ثلاثه مهم باشد.

هرچند بن سلمان امیدوار است که کار ساخت این سازه بی نظیر تا سال ۲۰۳۰ به پایان برسد اما مهندسان نظر متفاوتی دارند و معتقدند که احداث این مجموعه حدودا ۵۰ سال زمان خواهد برد.

آسمان خراش ۱۲۰ کیلومتری عربستانی‌ها از خلیج عقبه به کوهستان‌ها خواهد رفت و بعد در امتداد ساحل، به صحرا خواهد رسید. بندرگاه، استادیوم ورزشی، قطار سریع‌السیر و مزرعه عمودی از جمله امکانات این آسمان خراش خواهد بود. انرژی این مجموعه از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد شد و مواد غذایی ساکنان آن هم از مزارع عمودی به دست خواهد آمد.

گفتنی است که عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در سال‌های اخیر، گام‌های مهم و اساسی در راه توسعه و پیشرفت برداشته است. به عنوان مثال، این کشور اخیرا اعلام کرد که به دنبال ساخت بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی در جهان است.

→ خواندن مطلب قبلی

اولین تصویر از آواتارهای سه ‌بعدی واتس‌اپ منتشر شد

خواندن مطلب بعدی ←

اولین مجموعه از تراشه‌های ۳ نانومتری جهان توسط سامسونگ معرفی شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *