خبر های فوری:

جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۲۱:۱۶

حمله به حاکمیت داده‌ها: متا در صدد مقابله با تحریم‌های اتحادیه اروپا

حمله به حاکمیت داده‌ها: متا در صدد مقابله با تحریم‌های اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است جریمه‌ای بی‌سابقه را برای شرکت متا (Meta) در نظر بگیرد. مقامات اتحادیه اروپا پس از تحقیقات طولانی به این نتیجه رسیدند که فیسبوک، شبکه اجتماعی متعلق به متا، با انتقال داده‌های شهروندان اروپا به سرورهای آمریکا، قوانین کلیدی حفاظت از حریم خصوصی دیجیتال (GDPR) را نقض کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از تک کرانچ، کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند (DPC) که این جریمه را اعلام کرده، می‌گوید انتقال اطلاعات شهروندان اروپا به آمریکا، این داده‌ها را در معرض خطر نقض حریم خصوصی قرار داده است. DPC ادعا می‌کند که چارچوب‌های حقوقی فعلی برای انتقال داده‌ها به آمریکا قادر به حفظ حقوق و آزادی‌های کاربران اروپایی فیسبوک نیست و GDPR را نادیده می‌گیرد.

اتحادیه اروپا اکنون از متا خواسته است انتقال اطلاعات به ایالات متحده را متوقف کند. اما این حکم دارای نقاط ضعفی است که به نفع متا است. ابتدا، این حکم تنها به داده‌های کاربران فیسبوک اعمال می‌شود و به داده‌های کاربران اینستاگرام و واتس‌اپ اشاره نمی‌کند. ثانیا، متا پنج ماه فرصت دارد تا انتقال داده‌های آینده را متوقف کند و سپس شش ماه دیگر برای حذف داده‌های کاربران اروپایی در آمریکا زمان خواهد داشت.

متا در یک پست در وبلاگ خود این جریمه را غیرضروری و ناعادلانه توصیف کرده است. این شرکت ادعا می‌کند که آنها تنها یک مورد از چندین شرکتی هستند که در فرآیند انتقال داده‌ها کار می‌کنند.

در بیانیه متا آمده است:

ما قصد داریم این تصمیم را مورد بازنگری قرار دهیم و با توجه به آسیب‌هایی که این احکام می‌توانند بر میلیون‌ها کاربر روزانه فیسبوک داشته باشند، بلافاصله به دادگاه‌هایی خواهیم رفت که بتوانند این تحریم‌ها را متوقف کنند.

با توجه به اینکه اتحادیه اروپا و ایالات متحده در حال مذاکره برای رسیدن به توافقی جدید برای انتقال امن داده بین دو قاره هستند و این توافق ممکن است در تابستان یا نهایتاً پاییز به اتمام برسد، احتمال وجود شرایطی برای ادامه فعالیت متا در اروپا وجود دارد.

برای متا، انتقال اطلاعات به آمریکا بسیار اهمیت دارد؛ زیرا از این داده‌ها برای شبکه تبلیغاتی بزرگ خود استفاده می‌کند. این شرکت در سال گذشته اعلام کرده بود که در صورت ناتوانی در انتقال داده‌ها به آمریکا، مجبور به تعطیل کردن فیسبوک و اینستاگرام در اتحادیه اروپا خواهد شد. با این حال، سیاستمداران اروپایی هشدار داده‌اند که متا نمی‌تواند با تهدید از اتحادیه به پرداخت جریمه فشار بیاورد.

برتینا

→ خواندن مطلب قبلی

سیاره ای به اندازه سیاره زمین که می‌تواند میزبان حیات باشد یافت شد

خواندن مطلب بعدی ←

ویرایش پیام‌های واتساپ تا ۱۵ دقیقه پس از ارسال امکان‌پذیر شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین