هوش مصنوعی می‌تواند وقوع طوفان خورشیدی را پیش‌بینی کند

محققان به تازگی یک مدل جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که می‌تواند طوفان خورشیدی را پیش‌بینی کند. دانشمندان می‌گویند که این سیستم می‌تواند طوفان خورشیدی را ۳۰ دقیقه قبل از وقوع پیش‌بینی کند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از ایندیپندنت، امروزه از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلفی استفاده می‌شود که در حال حاضر دانشمندان روی یک مدل جدید کار می‌کنند تا بتواند طوفان خورشیدی را پیش‌بینی کند. دانشمندانی که در این پروژه مشغول به کار هستند، اعلام کردند که مدل جدید طراحی شده این امکان را دارد تا طوفان‌های خورشیدی را تا ۳۰ دقیقه قبل از وقوع تشخیص داده و پیش‌بینی کند.

با وجود این مدل از هوش مصنوعی، کشورها می‌توانند پیش از رخ دادن طوفان خورشیدی تمامی زیرساخت‌های لازم را برای جلوگیری از عواقب این پدیده را فراهم و از خرابی‌های آن جلوگیری کنند.

طوفان های خورشیدی زمانی ایجاد می شوند که خورشید انفجاری از پلاسمای باردار الکتریکی ( پرتاب جرم تاجی) ساطع می کند. این ذرات باردار، به اصطلاح طوفان های ژئومغناطیسی ایجاد می کنند که باعث خاموشی و نقص فنی ابزارهای روی زمین می شوند زیرا با میدان مغناطیسی محافظ اطراف سیاره تداخل دارند.

از جمله مشکلاتی که طوفان‌های خورشیدی به بار می‌آورند، می‌توان به قطع شدن برق برای ساعت‌های طولانی و اختلال‌های جدید در زیرساخت‌ها اشاره کرد.

→ خواندن مطلب قبلی

ربات‌هایی که اشیاء گم شده را برای شما پیدا می‌کنند

خواندن مطلب بعدی ←

بالون ناسا در اقیانوس دفن شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *