خبر های فوری:

جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۲۱:۲۸

۳۰۰ فرصت شغلی با یک هواپیمای کوچک

توسعه زیست‌بوم هواپیماهای کوچک زیر ۱۹ نفره بازار اشتغالزایی در کشور را رونق می‌دهد. هر فروند هواپیماهای زیر ۱۹ نفر مساوی است با اشتغال مستقیم وغیرمستقیم ۳۰۰ نفر.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، اقبال عمومی به هواپیماهای کوچک و دارای ظرفیت کم مسافر زیاد شده است. هواپیماهایی که معمولا به شکلی اختصاصی برای پروازهای تفریحی، برخی مشاغل مانند آتش‌نشانی و اورژانس، آموزش خلبانی و غیره به کار می‌روند.

این نوع از هواپیماها برخلاف برخی ادعاها که جنبه استفاده تجملی آن را بزرگ‌نمایی می‌کنند کاربردهای زیادی در صنعت هوایی دارند و می‌توانند زیربنای طراحی و ساخت هواپیماهای با ظرفیت بالاتر باشند.

هوانوردی عمومی که درآمدزایی بالایی برای کشورهای پیشرفته دارد و می‌تواند شکوفایی صنعت هوایی کشورها را رقم زند.

ایران هم به عنوان یکی از کشورهای دارای ظرفیت خوب دانشی و تخصصی در صنعت هوایی می‌تواند از این فرصت ناب بهره گیرد و متخصصان و دانش‌آموختگان این حوزه را به سمت طراحی و ساخت هواپیماهای کوچک سوق دهد. آمارها می‌گوید این صنعت کاربردی می‌تواند به رونق اقتصادی و اشتغالزایی در کشور منجر شود.

به گفته آرش خانباشی رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، راه‌اندازی خطوط هوایی کلاس هواپیماهای زیر ۱۹ نفر، می‌تواند به ازای هر فروند هواپیما ۳۰۰ تا ۴۰۰ فرصت‌ شغلی را در حوزه ساخت و تأمین قطعات این هواپیماها به دنبال داشته ‌باشد.

اما این اتفاق در صورتی میسر است که همه زیرساخت‌های فناورانه، تخصصی، دانشی و سرمایه‌گذاری‌ها فراهم باشد.

خانباشی می‌گوید: امروز حدود ۶۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق در صنعت هوانوردی کشور فعال هستند که می‌توانند به عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره این زیست‌بوم به کار گرفته شوند. نیروهای متخصصی از جوانان و فناوران کشور که راه‌گشای چالش‌های این حوزه خواهند بود.

در این میان یک مانع مهم و کلیدی وجود دارد و آن اینکه باید برای استفاده از این تخصص‌ها و تعریف اشتغال برای آنها ابتدا زمینه‌ فعالیت هواپیماهای کوچک فراهم شود.

سپس  برای توسعه محصولات و تولید این هواپیماها در داخل کشور برنامه‌ریزی کرد. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری درصدد است تا زنجیره این صنعت ارزش‌آفرین را در کشور تکمیل کند.

این کار را نیز با شناسایی همه بازیگران این زنجیره از طراحی تا اجرا و سرمایه‌گذاری می‌توان عملیاتی کرد. کاری که به ساخت هواپیماها و فرودگاه‌هایی منطبق با استانداردهای ملی و بین‌المللی منجر خواهد شد.

رمضان نیا

→ خواندن مطلب قبلی

راه‌اندازی روزانه ۱۰ ارزدیجیتال جدید

خواندن مطلب بعدی ←

توقف ساخت اینستاگرام کودکان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین