خبر های فوری:

پنجشنبه, ۶ مهر ۱۴۰۲, ساعت ۲۲:۲۵

گردش مالی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری

گردش مالی 180 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری

رییس ستاد اجرایی سازی سند توسعه فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق اعلام کرد ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی زیست بوم فناوری و نوآوری کشور بوده است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه طرح های کلان ملی و نوآوری‌های اجتماعی در حوزه توانبخشی که با حضور امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری انجام شد، گفت: حقوق مالکیت فکری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در ستادهای فناورانه معاونت علمی دنبال می‌شود که با کمک مجلس شورای اسلامی این کار به شکلی قانونی‌تر اجرایی شود.

پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه ارائه دستاوردهای حوزه توانبخشی مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و ایران‌ساخت، با ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین تلاش‌های معاونت علمی و فناوری در این سال‌ها توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور بود. این زیست‌بوم از معاونت علمی و فناوری آغاز شده و با همراهی دانشگاه‌ها، پارک‌های فناوری، کارخانجات نوآوری، خانه‌های خلاق و نوآوری و مهم‌تر از همه نیروی انسانی متخصص و فعال آن به موفقیت های اخیر رسید.

کرمی افزود: ایران به پشتوانه ظرفیت عظیم دانشی و نیروی انسانی تخصصی در کشور توانست نیازها و چالش‌های فناورانه خود را خصوصا در زمان تحریم ظالمانه پاسخ دهد. این کار را هم با استفاده از توان داخلی و با اتکا به تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق انجام شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز بزرگ‌ترین زیست‌بوم فناوری و نوآوری در منطقه در ایران شکل گرفته است، بیان کرد: در این زیست‌بوم، زمینه‌ای برای رشد شرکت‌های دانش بنیان و خلاق ایجاد و نظام تامین مالی مختص این شرکت‌ها نیز تعریف شد.

رییس ستاد اجرایی سازی سند توسعه فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق ادامه داد: در این زیست‌بوم ۶ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان، ۱ هزار و ۴۰۰ شرکت خلاق و ۳۵۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم برای فارغ التحصیلان دانشگاهی ایجاد شده است. همچنین ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیز گردش مالی این زیست بوم است. با کمک همین ظرفیت موجود توانستیم بیشتر از ۲ هزار نفر از نیروهای انسانی مهاجرت کرده از کشور را نیز به بازگشت ترغیب کنیم.

کرمی افزود: یکی از تلاش‌های معاونت علمی و فناوری برای این شرکت‌ها بازارسازی داخلی و بین‌المللی است. یعنی در کنار ایجاد بازا داخلی سعی می کنیم محصولات دارای ظرفیت صادراتی را با کمک خانه‌های نوآوری و صادرات فناوری ایران‌‌ساخت در دیگر کشورها به بازارهای جهانی برسانیم. در حال حاضر این خانه‌ها در چین، ارمنستان، کنیا، عراق، سوریه و عمان راه‌اندازی شده است.

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: یکی از تلاش‌های معاونت علمی و فناوری استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی برای اجرایی کردن طرح‌های فناورانه است. اینکه سرمایه این بخش را به حوزه دانش و فناوری جذب کنیم.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با شاره به نمایشگاه ایران‌ساخت، بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات قابل توجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت است که بخش دولتی مانند دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، پژوهشگاه‌ها و غیره بهره‌برداران این تجهیزات هستند. بخش خصوصی سازنده و تولیدکننده و معاونت علمی سیاستگذار و تسهیل گر در این حوزه است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ایجاد نواحی نوآوری در کشور، ادامه داد: پهنه‌های نوآوری در کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است. نخستین آنها نیز پهنه نوآوری دانشگاه شریف بود که میزبان ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق است. در حال حاضر نیز ۱ میلیون متر مربع پهنه نوآوری در کشور وجود دارد که در جای جای کشور توزیع شده است. مساحت ناحیه نوآوری پردیس نیز که در حال تبدیل شدن به شهر پردیس است به یک هزار هکتار رسیده است.

کرمی افزود: ۳ رویکرد اصلی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می‌شود. حمایت از تولید، بازاریابی و فروش، برندسازی و داخلی سازی محصولات و حمایت از تجهیزات تولید و ایجاد کامل زنجیره ارزش این حوزه است که برای تکمیل آن تلاش می‌کنیم.

رییس ستاد اجرایی سازی سند توسعه فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، ورود سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به حوزه بازارسازی تجهیزات توانبخشی را ضروری دانست و گفت: این نهاد می‌تواند به توسعه بازار این محصولات کمک موثری کند و بازار داخلی بالفعلی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فراهم کند و از طریق بخش اقتصادی خود سرمایه گذاری و مشارکت در تولید را نیز داشته باشد.

کرمی همچنین بیان کرد: شکل گیری کمیته مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تولید و توسعه بازار محصولات توانبخشی ضروری است. این کار ضمن رفع نیازهای بنیاد به کم شدن هزینه‌ها و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی کمک می ‌کند.

پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه با بیان اینکه وجود بازار یکی از ضروریات اجرایی شدن طرح‌های کلان ملی فناوری است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش از شروع هر یک از طرح‌ها ابتدا بازار آنها را می سنجد و سپس اقدام به حمایت از آنها می‌کند. یعنی ابتدا کشش بازار را می سنجیم و بعد به حمایت از طرح ورود می‌کنیم.

وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طرح‌های کلان ملی فناوری حمایت مادی و معنوی می‌کند. پایان طرح کلان ملی نیز زمانی است که استانداردهای آن اخذ شده باشد.

صالحی ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۰ طرح کلان ملی فناوری در کشور اجرایی شده است و این طرح‌ها ۲ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده برای کشور به همراه آورده‌اند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز برای اجرایی شدن این طرح‌ها منابع مالی خود را اهرم می کند تا بودجه‌های دولتی و خصوصی جذب آنها شود.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به خوبی پاسخ گوی نیازها هستند و توان تولید همه تجهیزات مورد نیاز کشور را دارند. به طور مثال در ابتدای شیوع بیماری کرونا هیچ شرکتی در کشور ماسک تولید نمی کرد اما در زیست بوم فناوری و نوآوری این اتفاق افتاد و کشور از نظر تولید ماسک خودکفا شد.

وی همچنین بیان کرد: نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت نیز مدل دیگری از حمایت‌های ما برای توسعه محصولات داخلی است که بنیاد شهید می تواند با این مدل نیز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری کند.

رمضان نیا

→ خواندن مطلب قبلی

رونمایی از پیکسل ۶؛ نسل جدید گوشی‌های گوگل

خواندن مطلب بعدی ←

پینترست شبیه تیک تاک می شود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین