روسای سازمان بهداشت جهانی: ویروس‌های حشرات می‌تواند عامل همه‌گیری بعدی باشد

ویروس‌های ناشی از حشرات می‌تواند عامل همه‌گیری بعدی باشد

رؤسا و کارشناسان ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) در جدیدترین اظهارنظر خود اعلام کردند که ویروس‌های حشرات مانند زیکا و تب دنگی می‌تواند عامل اصلی همه‌گیری بعدی باشد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن و به نقل از دیلی‌میل، تب دنگی نوعی بیماری ویروسی است که از طریق پشه‌ای به نام آئدس به افراد منتقل می‌شود. این حشره خطرناک بیشتر در کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله مالزی وجود دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن که تب دنگی بیش‌ازپیش گسترش پیدا کرده و تلفات انسانی بسیار زیادی را در پی داشته است. از جمله علائم نشان‌دهنده این بیماری می‌توان به سردرد، کمردرد، خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن اشاره کرد.

دومین ویروسی که کارشناسان و رؤسای بهداشت نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند، ویروس زیکا است که مانند موارد قبلی از پشه به انسان منتقل می‌شود. این ویروس که در دسته ویروس‌های خانواده فلاوی ویریده قرار می‌گیرد، بیشتر در کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا مشاهده شده است.

کارشناسان و مدیران ارشد WHO با بیان اینکه ویروس‌های مذکور می‌تواند عامل بعدی همه‌گیری در جهان باشد، به دنبال راهکارهای کاربردی برای پیشگیری از این اتفاق هستند. در واقع کارشناسان با این کار می‌خواهند از اتفاقات و همه‌گیری‌های همچون کووید-۱۹ جلوگیری کنند.

دکتر سیلوی برایاند، مدیر تیم آمادگی جهانی خطرات عفونی سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه دو سال سخت از زمان همه‌گیری ویروس کرونا را می‌گذرد، تاکید داشت که آمادگی کافی برای مقابله با شرایط حساس و بحرانی بسیار تأثیرگذار است.

برایاند به نشان‌های از گسترش ویروس زیکا نیز اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت که از سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۹ کشور با این ویروس دسته و پنجه نرم می‌کنند. گفتنی است که تب دنگی هم هرساله ۳۹۰ میلیون نفر را در ۱۳۰ کشور مبتلا می‌کند.

→ خواندن مطلب قبلی

اولین واکسن استنشاقی در جهان ثبت شد

خواندن مطلب بعدی ←

دستگاه همزمان برش و تراش چوب و سنگ در کشور بومی سازی شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *