خبر های فوری:

دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۱۴:۱۸

نقش هوش مصنوعی در آینده نظام درمان

کارشناسان معتقدند در آینده هوش مصنوعی در پزشکی می‌تواند درمان بیماری‌ها را تسهیل کند اما تا آن زمان چالش‌های زیادی سر راه است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از وبسایت ونچوربیت، از میان تمام رشته‌هایی که انتظار می‌رود در طی دهه آینده هوش مصنوعی در آن‌ها نفوذ کند، شاید هیچ کدام مهم‌تر از پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی نباشد. از تشخیص زود هنگام تا انجام عمل جراحی به کمک روبات؛ انتظار می‌رود که هوش مصنوعی به طرق مختلف سلامتی ما را افزایش دهد.

اما هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که آسیب بزرگی به بار آورد. بدن انسان یک توده چرخشی از فرآیند‌های زیستی، شیمیایی و حتی الکتریکی است و دارای ساختار‌ها و فیزیولوژی‌های متنوعی است که هیچ یک از آن‌ها دقیقاً شبیه هم نیستند. بیش از هر صنعت دیگری، بهداشت و درمان باید با دقت در زمینه استفاده از هوش مصنوعی قدم بردارد تا این اطمینان حاصل شود که نتایج منفی به حداقل می‌رسند.

طبق بررسی دانشکده محاسبات و انفورماتیک دانشگاه  درکسل، هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات و تجزیه و تحلیل زمان واقعی در مورد مسائل پزشکی را در اختیار پزشکان قرار دهد و همچنین بسیاری از کار‌های وقت‌گیر را که مانع روند مراقبت‌های بهداشتی می‌شوند، مانند بیمه، ارائه دهد.

همچنین هوش مصنوعی می‌تواند نیاز به منابع فراوان را که در حال حاضر روند مراقبت‌های بهداشتی را مسدود کرده و افزایش هزینه‌ها را به دنبال دارد را تاحدی کاهش دهد.

به گفته وینود ساراچاندران Vinod Saratchandran، رهبر تیم  Fingen، هوش مصنوعی بیش‌ترین تاثیر را بر دو عملکرد کلیدی پزشکی دارد. برای مثال هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند جزئیات دقیق را مشخص کند بلکه قابلیت تشخیص ناهنجاری‌ها را دارد.

در آینده، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هوش مصنوعی در حوزه‌های کشف دارو، ردیابی بیماری همه‌گیر و پیش‌گیری و حتی مراقبت‌های اولیه مستقیم نقش مهمی ایفا کند.

اما نکته منفی این واقعیت است که حتی هوش مصنوعی نیز کامل نیست در نتیجه اشتباهات غم انگیزی رخ می‌دهد.

هوش مصنوعی نه تنها توسط داده‌هایی که در هنگام برنامه ریزی محدود می‌شود، بلکه در معرض نقض امنیت نیز قرار دارد.

یک مشکل بالقوه دیگر این واقعیت این است که فرآیند‌های تصمیم‌گیری که اغلب توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی به کار گرفته می‌شوند، در بهترین حالت غیرشفاف هستند.

سازمان جهانی بهداشت به تازگی این عدم شفافیت را به عنوان یکی از ضعف‌های کلیدی در هوش مصنوعی ذکر کرده‌ و پتانسیل تصمیمات نادرست پزشکی را به عنوان یک نگرانی مهم مطرح کرده‌ است.

در زمینه مراقبت‌های پزشکی بیماران تمایل کمی به انتخاب هوش مصنوعی نسبت به یک پزشک انسانی دارند، زیرا یک پزشک انسانی توانایی ارائه توضیحات روشنی در مورد آنچه را که می‌خواهد انجام دهند را دارد.

به عنوان نمونه موردی که به تازگی مورد توجه قرار گرفت، سیستم‌های اپیک، بزرگ‌ترین شرکت ثبت سلامت در آمریکا، ادعا کرده است که الگوریتم‌های هوشمند اختصاصی آزمایش‌هایش در بیماران با دقت ۸۳ درصد تشخیص داده شدند. اما هنگامی که مجله انجمن پزشکی آمریکا نتایج یک بیمارستان را در دانشگاه میشیگان بررسی کرد، سیستم نتوانست ۶۷ درصد موارد را شناسایی کند.

خبر خوب این است که این مسائل قابل‌ حل هسستند. زیرا با گذشت زمان کم کم الگوریتم‌ها بیشتر می‌شوند و به همان اندازه بیماران و پزشکان یاد می‌گیرند چه انتظاری از هوش مصنوعی داشته باشند.

رمضان نیا

→ خواندن مطلب قبلی

ساخت نخستین خانه‌های چاپ سه‌بعدی

خواندن مطلب بعدی ←

سفر به روسیه برای تایید واکسن اسپوتنیک‌وی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین