خورشید گرفتگی و بارش‌های شهابی؛ مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال ۱۴۰۱

مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال 1401؛ خورشید گرفتگی و بارش‌های شهابی

خورشید گرفتگی، بارش‌های شهابی و اجتماعات سیاره‌ها از جمله مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال ۱۴۰۱ خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن و به نقل از مهر، مرصاد جعفری، کارشناس نجوم به مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و در این باره اظهار داشت بارش‌های شهابی از نوع جوزایی و برساووشی، ماه‌گرفتگی و خورشید گرفتگی از جمله مهم‌ترین اتفاقات نجوم امسال خواهد بود.

به گفته جعفری، امسال دو ماه گرفتگی در اردبیشهت و آبان ماه رخ خواهد داد که هیچکدام آن‌ها از ایران قابل رویت نیستند.

وی در ادامه گفتگو خود اظهار داشت در مرداد و آذر ماه نیز به ترتیب بارش‌های شهابی برساووشی و جوزایی اتفاق می‌افتد که به دلیل کامل بودن قمر کره زمین، شهاب‌های کمتری قابل رویت هستند.

جعفری مهم‌ترین رویداد نجومی سال پیش‌رو را خورشیدگرفتگی عنوان کرد. این کسوف در آبان ماه رخ می‌دهد و در تمام پهنه ایران قابل مشاهده است. گفتنی است که میزان گرفت خورشید در تهران، پایتخت کشور ۵۵ درصد خواهد بود.

این کارشناس نجوم در مورد مشخصات و جزئیات کسوف امسال نیز اطلاعاتی را بیان کرد؛ طبق جزئیات مطرح شده، کسوف از ۱۳ و ۴۱ دقیقه آغاز شده و ساعت ۱۴ و ۵۸ دقیقه به اوج خود می‌رسد. همچنین بیشترین گرفت در کشور ما، در استان‌های واقع در شمال شرق اتفاق می‌افتد که ۶۲ درصد از خورشید توسط ماه پوشیده می‌شود.

به گفته این کارشناس، اجتماع ۴ سیاره یکی دیگر از مهم‌ترین رویداد‌های سال ۱۴۰۱ خواهد بود و سیارات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل در کنار هلال ماه، اجتماع زیبایی را تشکیل می‌دهند. گفتنی است که این رخداد در سحرگاه سوم تیرماه اتفاق می‌افتد و با چشمان غیر مسلح در شرق آسمان قابل مشاهده است.

→ خواندن مطلب قبلی

اپل در اولین رویداد سال ۲۰۲۲ از چه محصولاتی رونمایی کرد

خواندن مطلب بعدی ←

اینستاگرام از قابلیت‌های جدید بخش دایرکت رونمایی کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *