مجوز اضطراری برای دو واکسن‌ ایرانی

مجوز اضطراری برای واکسن‌ ایرانی

سازمان غذا و دارو مجوز مصرف اضطراری دو واکسن ضدکرونای ایرانی فخرا و رازی را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، چند روز قبل محمدرضا شانه ساز معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه صدور مجوز مصرف واکسن منوط به ارائه کامل اطلاعات است، گفت: پیشنهاد پیش خرید یک و نیم میلیون دز از هر کدام از دو واکسن فخرا و رازی را داده ایم که باید اعتبار آن به تصویب برسد.

حال سازمان غذا و دارو مجوز مصرف اضطراری واکسن رازی و فخرا  را صادر کرد.

واکسن رازی اولین واکسن تزریقی – استنشاقی در جهان است. این واکسن دارای دوز سوم استنشاقی است که برای ایمن سازی بینی و سینوس ها بکار می‌رود. ویروس کرونا در بینی افرادی که دوز سوم این واکسن را دریافت کرده اند امکان زنده ماندن ندارد؛ یعنی امکان ناقل شدن در افراد واکسینه از بین می رود.

همچنین  واکسن ایرانی فخرا در سازمان نوآوری و تحقیقات وزارت دفاع ایران تولید شده و فرآیند تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی و تخلیص، غیرفعال‌سازی و فرمولاسیون در اندک زمانی راه اندازی و سپس تست‌های حیوانی و انواع تست‌های کنترل کیفی انجام شد؛ این واکسن از ویروس غیر فعال انتخاب شده است و با ورود این ویروس غیر فعال، ایمنی بدن فعال می‌شود.

سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای به رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی نوشت:‌ پیرو صدور مجوز مشروط مصرف واکسن کووپارس در دوازدهمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک و همچنین مطابق با چهاردهمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص، با توجه به بحران همه‌گیری کرونا و بر اساس دستور مقام عالی وزارت، پیرو مصوبات ستاد ملی کرونا مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۳۰، با صدور مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه فرآورده با مشخصات زیر مشروط به مصرف مطابق با اولویت‌های وزارت بهداشت و بر اساس سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ و تعهد بر تکمیل مستندات و تکمیل مطالعه بالینی فاز سه و پذیرش مسئولیت هرگونه عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن توسط سازنده برای مدت ۶ ماه با ارائه مدارک لازم و رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری این اداره کل موافقت شد.

→ خواندن مطلب قبلی

استقبال گسترده سلبریتی‌ها از NFT

خواندن مطلب بعدی ←

سیم‌کارت‌های نامعتبر مسدود می‌شوند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *