آمریکا با عبور از ژاپن، قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را معرفی کرد

آمریکا با عبور از ژاپن، قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را معرفی کرد

ایالات متحده آمریکا با معرفی سیستم Frontier، از قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان رونمایی کرد. این لقب قبلا در اختیار سیستم Fugaku از کشور ژاپن بود.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از انگجت، موسسه‌ی TOP500 اخیرا فهرستی از قدرتمندترین ابر رایانه‌های جهان را منتشر کرده است که در صدر این لیست نام ابرکامپیوتر Frontier ایالات متحده آمریکا به چشم می‌خورد.

سیستم مذکور که در آزمایشگاه ملی اوک‌ریج در ایالت تنسی آمریکا واقع شده است، از پردازنده‌های سری AMD EPYC بهره می‌برد. ابر رایانه فوق‌العاده آمریکایی در حالی به‌عنوان قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان معرفی شده است که این عنوان قبلاً به سیستم ژاپنی Fugaku با معماری ARM A64X اختصاص داشت.

البته Frontier در حال حاضر مراحل آزمایشی خود را در آزمایشگاه اوک ریج پشت سر می‌گذارد که در صورت موفقیت‌ آمیز بودن آزمایش‌ها، توسط وزارت انرژی آمریکا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این ابر رایانه که با پلتفرم Cray EX کمپانی HPE توسعه یافته، در بنچمارک Linmark به امتیاز فوق‌العاده ۱.۱ اگزافلاپس دست پیدا کرده است. برای درک بهتر قدرت Frontier باید بگوییم که Fugaku در همین بنچمارک به امتیاز ۴۴۲ پتافلاپس رسیده بود. در واقع قدرت پردازشی ابررایانه آمریکایی بیش از دو برابر قدرت سیستم ژاپنی است.

قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان مصرف انرژی پایینی دارد

آمریکا با عبور از ژاپن، قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را معرفی کرد

ابرکامپیوتر  Frontier علاوه بر قدرت بالا، با عبور از سیستم ژاپنی MN-3 کم ‌مصرف‌ترین ابر رایانه دنیا هم به‌شمار می‌رود. بر اساس نتایج به‌دست آمده از آزمایش Frontier، این سیستم به ازای هر وات مصرف انرژی، قدرتی معادل ۵۲ گیگافلاپس ارائه می‌دهد.

گفتنی است که در لیست منتشر شده برترین ابر رایانه‌های جهان، نام سیستم‌های EuroHPC فنلاند با قدرت ۱۵۹/۹ پتافلاپس، Summit با قدرت ۱۴۸.۸ پتافلاپس و Sierra با قدرت ۹۴.۶ پتافلاپس هم به چشم می‌خورد.

→ خواندن مطلب قبلی

مدیرعامل شیائومی از چه گوشی‌های استفاده می‌کند؟

خواندن مطلب بعدی ←

مرورگر سافاری به رکورد یک میلیارد کاربر رسید؛ کروم همچنان در صدر لیست برترین مرورگرهای جهان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *