خبر های فوری:

چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۴۰۲, ساعت ۸:۲۸

سازمان بهداشت جهانی: نرخ ابتلا به سرطان تا سال ۲۰۵۰ حدود ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

داده‌های جدید آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (WHO) افزایش چشمگیر ابتلا به انواع سرطان تا سال ۲۰۵۰ را پیش‌بینی می‌کند.به گزارش صنایع مدرن و براساس برآوردهای جدید این آژانس، میزان جهانی ابتلا به سرطان در سال ۲۰۵۰ به ۳۵ میلیون نفر می‌رسد که در مقایسه با ۲۰ میلیون نفر مبتلا به سرطان در سال ۲۰۲۲، افزایش ۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.
آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان WHO اخیراً گزارشی منتشر کرده که در آن ۱۸۵ کشور و ۳۶ نوع سرطان را تجزیه‌وتحلیل کرده است. محققان دریافتند که سرطان ریه در سال ۲۰۲۲ شایع‌ترین نوع در سراسر جهان بوده است. این سرطان ۲.۵ میلیون نفر، یعنی ۱۲.۴ درصد از کل موارد را شامل می‌شود. پس از آن، سرطان‌های سینه در زنان، روده بزرگ، پروستات و معده بیشترین نرخ ابتلا را داشتند. سرطان ریه همچنین عامل بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سرطان بوده؛ ۱.۸ میلیون یا تقریباً ۱۹ درصد از کل مرگ‌ومیرها بر اثر این سرطان رخ داده است.
این آژانس همچنین به نابرابری در میزان ابتلا به سرطان در کشورهای توسعه‌یافته اشاره می‌کند. به عنوان مثال، در کشورهایی با شاخص توسعه انسانی (HDI) بسیار بالا (معیاری برای میزان موفقیت در سلامت، آموزش و استاندارد زندگی) از هر ۱۲ زن، ۱ زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده می‌شود و از هر ۷۱ زن، ۱ نفر بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهد. در کشورهای با HDI پایین، از هر ۲۷ زن تنها ۱ نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود، اما از هر ۴۸ زن، ۱ نفر به‌دلیل تشخیص دیرهنگام و عدم دسترسی به درمان، جان می‌بازد.
در ایالات‌متحده، از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱، مرگ‌ومیر ناشی از سرطان ۳۳ درصد کاهش یافت که عمدتاً به‌دلیل کاهش مصرف دخانیات، تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌های مهم در درمان بوده است. بااین‌حال، نابرابری‌های نژادی همچنان ادامه دارد و افراد رنگین‌پوست با خطرات بیشتری روبه‌رو هستند.
گزارش انجمن سرطان آمریکا نیز اشاره کرد که میزان ابتلا جوان‌ترها به سرطان درحال افزایش است. به‌ عنوان‌ مثال، سهم تشخیص سرطان روده در بزرگسالان زیر ۵۵ سال از ۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ به ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است. همچنین پژوهش دیگری نشان داده که طی دو دهه گذشته، زنان جوان بیشتری به سرطان سینه مبتلا شده‌اند.

نویسنده صنایع مدرن

→ خواندن مطلب قبلی

اپل در سال گذشته آزمایش‌های فناوری خودران اتومبیل خود را ۴ برابر افزایش داده است

خواندن مطلب بعدی ←

پوستر نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌‌ها رونمایی شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین