دستکش‌های جراحی هوشمند به بهبود عملکرد جراحان کمک می‌کند‎‌

دستکش‌های جراحی هوشمند به بهبود عملکرد جراحان کمک می‌کند‎‌

دستکش‌های جراحی هوشمند یکی از جدیدترین اختراعات در حوزه تجهیزات و لوازم پزشکی است که با رصد حرکت دست جراحان، فیدبک یا بازخوردی از تکنیک عملکرد آن‌ها را فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن و به نقل از نیو اطلس، محققان دانشگاه وسترن استرالیا با طراحی دستکش‌های جراحی هوشمند در پی راهی هستند تا فیدبک مناسبی از تکنیک جراحان تازه‌کار و دانشجویان این رشته پزشکی را فراهم کنند تا جراحان با استفاده از این داده‌ها عملکرد بهتری داشته باشند.

نمونه‌های اولیه این محصول هم‌اکنون توسط کارآموزان جراحی در بیمارستانی واقع در شهر لیورپول انگلستان مورد استفاده قرار گرفته است.

دستکش‌های جراحی هوشمند از بخش‌های مختلفی شامل کابل‌ها و سنسورها تشکیل شده است. یک کابل مسطح که انعطاف‌پذیر هم است، از پشت انگشتان شست، اشاره و وسط می‌گذرد. همچنین برروی این کابل‌ها نیز چند سنسور اندازه‌گیری واقع شده است تا حرکات هر بخش از انگشتان را رصد کند.

داده‌های جمع‌آوری شده توسط سنسورهای اندازه‌گیری، به یک مدار کوچک که در قسمت پشتی دستکش واقع شده است، انتقال پیدا می‌کند. پس از این مرحله، اطلاعات از طریق بلوتوث به گوشی‌های موبایل یا کامپیوترها انتقال پیدا می‌کند.

اطلاعات جمع‌آوری شده در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها می‌تواند این امکان را برای جراحان مخصوصاً افراد کارآموز فراهم کند تا به‌راحتی تکنیک‌ها و عملکرد خود را بررسی کنند.

دکتر گوگ لویی یکی از محققان و دانشمندان ارشد پروژه دستکش‌های جراحی هوشمند معتقد است که با این محصول می‌توان کاتالوگی از نحوه عملکرد و تکنیک دست جراحان باتجربه را جمع‌آوری کرد تا افراد تازه‌کار بتوانند فعالیت خود را با عملکرد آن‌ها مقایسه کنند.

→ خواندن مطلب قبلی

اینستاگرام به‌زودی امکان پاسخ صوتی به استوری‌ها را فراهم می‌کند

خواندن مطلب بعدی ←

پاداش‌های ۲۰۰ هزار دلاری اپل برای حفظ مهندسان و کارکنان اصلی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *