خبر های فوری:

چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۴۰۲, ساعت ۹:۰۸

حسگر پوشیدنی که تنفس را به طور مستمر زیرنظر دارد

در شهر منچستر انگلیس یک تیم از دانشمندان موفق به ایجاد یک حسگر پوشیدنی شده اند که فعالیت تنفسی شما را کاملا زیر نظر دارد.به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن با استفاده از این حسگر، می توان کوچکترین تغییرات در فرایند دم و بازدم فرد شناسایی می شود.هدف از این دستاورد میسر شدن مسیر برای ساخت تجهیزات نظارت بر سلامت تنفسی و بیماری است.به گزارش صنایع مدرن، در تولید این حسگر از یک ماده دو بعدی به نام نیترید بور شش ضلعی استفاده شده است.با به کارگیری این عنصر به عنوان سازنده اصلی، حسگر تولید شده نسبت به طرح های قبلی به صورت قابل توجه و چشمگیری حساس تر و دقیق تر است.میزان دقت این حسگر به قدری است که می تواند تغییرات در الگوهای تنفس مانند آسم یا آپنه خواب-تنگی نفس در زمان خواب- را تشخیص دهد.
پروفسور سینزیا کاسیراگی، محقق دانشگاه منچستر، در خصوص این حسگر می‌گوید:حسگر تولید شده مانند یک میکروفون بسیار دقیق برای نفس شماست که می‌تواند کوچکترین تغییرات در جریان هوا را تشخیص و اطلاعات فیزیولوژیکی ارزشمندی را در مورد فرد ارائه دهد، به عنوان مثال، مسائل مربوط به شرایط قلبی، عصبی و ریوی و همچنین انواع خاصی از بیماری‌ها را تشخیص دهد.
ماده فعال موجود در این حسگر از جوهر نیترید بور شش‌ضلعی ساخته شده است که توسط شیمی ابرمولکولی طراحی شده است تا حساسیت بیشتری به مولکول‌های آب داشته باشد. این جوهر بین الکترودها به صورت یک فیلم نازک رسوب داده می‌شود و سپس یک میدان الکتریکی متناوب روی الکترودها اعمال می‌شود.
هنگام دم و بازدم، سیگنال الکتریکی فیلم بر اساس رطوبت موضعی تغییر می‌کند و یک ویژگی V شکل مشخصه مرتبط با چرخه تنفس کامل را نشان می‌دهد. از این رو می‌توان تغییرات در شکل V را به تغییرات در فرآیند تنفس نسبت داد، به عنوان مثال به دلیل سرفه، تب، عوامل مربوط به آب و هوا و مشکلات بینی ممکن است این نمودار تغییر کند.
این حسگر جدید نسبت به فناوری‌های موجود چندین مزیت دارد. حساس‌تر است، به این معنی که می‌تواند تغییرات کوچکتر در تنفس را تشخیص دهد. همچنین با زمان پاسخ در حد میلی‌ثانیه، بسیار سریع‌ است. تحت تأثیر دما یا سایر عوامل محیطی قرار نمی‌گیرد که آن را برای استفاده در دنیای واقعی قابل اطمینان‌تر می‌کند. علاوه بر این، می‌توان آن را به راحتی در ماسک‌های صورت ادغام کرد.
محققان بر این باورند که حسگر آن‌ها پتانسیل انقلابی در نحوه نظارت بر سلامت تنفسی دارد و می‌تواند برای ردیابی اثربخشی درمان‌های تنفسی استفاده شود.
به نقل از ستاد نانو، محققان اکنون در تلاش‌ هستند تا این فناوری را برای دستیابی به حساسیت بالا و انتخاب‌گری نسبت به نشانگرهای زیستی منتخب موجود در تنفس که با بیماری‌ها همراه است، توسعه دهند.

نویسنده صنایع مدرن

→ خواندن مطلب قبلی

گزارش مالی سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ مایکروسافت منتشر شد؛ رشد درآمدها به‌لطف هوش مصنوعی

خواندن مطلب بعدی ←

درآمد AMD در فصل چهارم ۲۰۲۳ به ۶.۲ میلیارد دلار رسید؛ کاهش ۴ درصدی درآمد سالانه

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین