یافتن جهان‌های مشابه زمین با نقشه سه بعدی

یافتن جهان‌های مشابه زمین با نقشه سه بعدی

امروزه یکی مهم‌ترین دغدغه‌های دانشمندان و اختر شناسان، یافتن جهان‌های مشابه زمین خارج از منظومه شمسی و بررسی آن‌ها است. برای این موضوع راه حل‌ها گوناگونی مطرح شده است که جدیدترین مورد، استفاده از نقشه سه بعدی یک سیاره فرا خورشیدی است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن و به نقل از انگجت، تقریبا تمامی سیاره‌های که در خارج از منظومه شمسی وجود دارند، غیر قابل قابل سکونت هستند، اما این سیارات می‌توانند در یافتن جهان‌های قابل سکونت برای انسان‌ها، مفید باشند.

از همین رو دانشمندان دانشگاه لوند، نقشه‌ای سه بعدی از سیاره گازی و غول آسا WASP-189b ایجاده کرده‌اند که به وسیله آن می‌توانند به یافته‌های جدیدی از سیارات و اجرام خارج از منظومه شمسی دست پیدا کنند.

تیم تحقیقاتی برای مطالعه این سیاره، از یک طیف نگار با وضوح بالا استفاده می‌کنند تا نور سیاره هنگام عبور ستاره میزبانش را تحلیل و بررسی کنند.

دانشمندان  پس از بررسی به نتایج جالب توجه‌ای دست پیدا کردند. آن‌ها نه تنها اکثر عناصر داخلی این سیاره را کشف کردند، بلکه به چرخ سه بعدی آن‌ها نیز پی بردند.

طبق نتایج و بررسی‌ها، دانشمندان در این سیاره به نتیجه‌های جالب توجه از وجود عناصر رسیدند. برای مثال آن‌ها به عناصری که در زمین نیز وجود دارند مانند آهن، منیزیم و کروم در این سیاره دست پیدا کردند.

البته انسان‌ها  قادر نخواهند بود که WASP-189b را مشاهده کنند، چراکه دمای این سیاره در طول روز به ۵۸۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد. با این حال، استفاده از تکنیک‌های طیف نگار می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا سیارات فرا خورشیدی را مورد مطالعه قرار دهند.

محققان با طیف نگارها می‌توانند جوهای موجود در سیارات دیگر را مقایسه کنند و تعیین کنند که آیا سیاره‌ای مورد نظر قابل سکونت است یا خیر

→ خواندن مطلب قبلی

ویروس B.A2 جدیدترین سویه کرونا، یک و نیم برابر مسری‌تر از امیکرون است

خواندن مطلب بعدی ←

کاهش هزینه ساخت لنز دوربین، با فناوری جدید قالب‌گیری لنز مادون قرمز پاناسونیک

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *