خبر های فوری:

شنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۲, ساعت ۱۰:۳۰

تحولات دیجیتال در کتابخانه ملی

تحولات دیجیتال در کتابخانه ملی

تحولات دیجیتال در مرکز اسناد و کتابخانه ملی درحال تحقق است و در این راستا سامانه مستقلی ارائه شده که سرویس منابع نشریات را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، دکتر مظفر پاسدار، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به خدمات آنلاین و برخط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دو تا ۳ سال اخیر، به ایسنا گفت: تاکنون سعی شده است خدمات سازمان را توسعه دهیم، ولی به دلیل محدودیت‌هایی که سامانه‌ها داشتند، مجبور شدیم هر کدام از خدمات را در قالب یک سامانه و در چارچوب درگاه خاص ارائه دهیم.

وی نمونه آن را سامانه «ایران ژورنال» دانست و ادامه داد: «ایران ژورنال» یک سامانه مستقلی است که خدمت دسترسی به مقالات فارسی را ارائه می‌دهد و یا آن سامانه سنا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که سرویس منابع نشریات را در اختیار مخاطبان قرارخواهد ‌داد.

پاسدار سامانه منابع دیجیتال را از دیگر سامانه‌های این سازمان نام برد که منابعی چون اسناد، عکس‌ها و پایان نامه‌ها را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از راه اندازی سامانه «حافظه ملی ایرانیان» خبر داد و خاطر نشان کرد: در قالب این سامانه تلاش داریم که در فاز اول داده‌ها و اطلاعات این سامانه‌ها را به صورت تجمیع شده، ارائه دهیم.

پاسدار اضافه کرد: این سامانه امکان جستجو در انواع منابع و در موضوعات مختلف و همچنین دسترسی به نسخ دیجیتال منابع، از طریق یک درگاه جستجوی واحد و در قالب یک سامانه را فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این سامانه مبتنی بر فناوری بلاکچین طراحی شده و بستر امن تبادل اطلاعات و تراکنش‌ها خواهد بود، یادآور شد: امیدواریم به کمک این سامانه بتوانیم تحول جدیدی در عرصه نشر دیجیتال داشته باشیم و به کمک این فناوری بتوانیم از حوزه حق مالکیت فکر و حق مؤلف دفاع کنیم، ضمن آنکه دسترسی مخاطبان به نسخه‌های دیجیتال منابع به ویژه منابع دارای حق مؤلف تسهیل شود.

پاسدار اظهار کرد: در ذیل این سامانه همچنین ماژول‌هایی برای ارائه سرویس‌های پیشرفته‌تر هوشمند چون جستجوی مبتنی بر متن منبع و درون متنی به منظور تسهیل دسترسی مخاطبان به منابع پیش بینی شده است. این اقدام در راستای فعالیت‌های سازمان در عرصه نوآوری و فناوری بوده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از رونمایی از فاز اول این سامانه در هفته آینده خبر داد و گفت: در فاز اول، درگاه تجمیع شده جستجو در میان منابع و  عضویت آنلاین اعضا فعال خواهد شد.

رمضان نیا

→ خواندن مطلب قبلی

لایحه زیرساخت آمریکا روی میز سنا

خواندن مطلب بعدی ←

استقرار سامانه‌های پایش سیار در مرزهای غربی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین