بزرگ‌ترین نیروگاه جذب کربن جهان در تگزاس آمریکا ساخته می‌شود

بزرگ‌ترین نیروگاه جذب کربن جهان در تگزاس آمریکا ساخته می‌شود

محققان و مهندسان برای حل چالش افزایش دمای کره زمین و کاهش آلایندگی ناشی از سوخت‌های فسیلی، قصد دارند تا نیروگاهی وسیع با مکانیزم جذب کربن در ایالات متحده امریکا بسازند. این مرکز که قرار است به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه جذب کربن جهان شناخته شود، سالانه ۳۶۰۰۰ تن کربن را از هوا جذب می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از سایت Singularity Hub، بزرگ‌ترین نیروگاه جذب کربن با نام ماموت و در تگزاس ساخته می‌شود. البته این تاسیسات اولین نیروگاه جذب کربن نیست و پیش‌ از این نیز نیروگاه‌های دیگری با مکانیزم جذب کربن در جهان ساخته شده بودند. به عنوان مثال، بزرگ‌ترین نیروگاه جذب کربن جهان هم‌اکنون متعلق به ایسلندی‌ها است که حدود یک سال پیش با نام Orca به بهره‌برداری رسیده بود.

نیروگاه Orca که توسط شرکت سوئیسی Climeworks به بهره‌برداری رسیده بود، سالانه حدود ۴۰۰۰ تن کربن (معادل کربن تولید شده ناشی از ۷۹۰ خودرو در سال) را از هوا جذب می‌کرد. حالا این شرکت سوئیسی در حال ساخت یک تأسیسات دیگر که ۱۰ برابر بزرگ‌تر از Orca است. طبق گفته Climeworks، نیروگاه جدیدی که قرار است ساخته شود، قادر به جذب ۳۶۰۰۰ تن کربن از هوا خواهد بود و در ساختار آن از ۸۰ کانتینر استفاده می‌شود.

ساخت نیروگاه ماموت از دسامبر سال جاری آغاز می‌شود و فرایند تکمیل آن بین ۱۸ تا ۲۴ ماه طول خواهد کشید. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، امروزه ۱۹ نیروگاه DAC در سراسر جهان فعال است. آن‌ها پیش از ۰.۰۱ مگاتن (ده هزار تن) کربن دی‌اکسید در سال جذب می‌کنند.

گفتنی است که سازندگان نیروگاه‌های جذب کربن قصد دارند تا سال ۲۰۳۰ میلیون‌ها تن کربن دی اکسید را از هوا حذف کنند. آن‌ها در وهله دوم تلاش خواهند کرد که این میزان را تا ۲۰۵۰ به یک میلیارد تن در سال برسانند.

→ خواندن مطلب قبلی

قابلیت مخفی کردن وضعیت آنلاین به واتس‌اپ اضافه می‌شود

خواندن مطلب بعدی ←

کاهش ۳۸ درصدی ارزش بیت کوین در ماه ژوئن

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *