عربستان بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی جهان را می‌سازد

عربستان بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی جهان را می‌سازد

شرکت معادن از عربستان و GlassPoint از آمریکا طی یک توافق‌نامه‌ی دو جانبه قصد دارند بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی جهان را در یکی از پالایشگاه‌های عربستان بسازند. انرژی ورودی این نیروگاه که با بخار خورشید تامین می‌شود، قرار است سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن از تولید کربن توسط پالایشگاه مذکور را کم کند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از سایت عرب‌نیوز، نیروگاه جدید عربستانی‌ها با نام MA’ADEN Solar در راس‌الخیر عربستان احداث می‌شود. بر اساس قرارداد منعقد شده در این تفاهم‌نامه، طرف آمریکایی بخار خورشیدی را در اختیار شرکت معادن قرار می‌دهد تا شرکت عربستانی از آن برای تولید آلومینیوم در پالایشگاه بوکسیت استفاده کند.

گلس پوینت برای تامین انرژی در فرایند پالایش سنگ بوکسیت به آلومنیا (مواد اولیه لازم برای تولید آلومینیوم) از انرژی بخار خورشید استفاده می‌کند. گلس پوینت برای به دست آوردن انرژی بخار خورشید، آینه‌های خمیده بزرگی را درون گلخانه‌ها قرار می‌دهد و نور خورشید را بر لوله‌های پر از آب می‌تاباند تا آب درون‌ آن‌ها به نقطه جوش رسیده و بخار مورد نظر تولید شود.

بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی جهان پس از احداث با ظرفیت ۱۵۰۰ مگاوات، جایگزین نیمی از بخار تولید شده با سوخت‌های فسیلی می‌شود و به این ترتیب حدودا ۶۰۰ هزار تن کربن ناشی سوخت‌های فسیلی از بین خواهد رفت.

→ خواندن مطلب قبلی

لنوو از دو لپ‌تاپ گیمینگ سری لژیون با پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ رونمایی کرد

خواندن مطلب بعدی ←

تلویزیون‌های سری TV EA Pro شیائومی معرفی شدند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *