این ربات دو پا، رکورد جهانی گینس در دوی ۱۰۰ متر رباتیک را شکست

ربات دو پا

مهندسان و محققان در حوزه رباتیک، اخیرا یک ربات دو پا را توسعه داده‌اند که توانسته رکورد جهانی گینس در دوی ۱۰۰ متر در بخش رباتیک را به نام خود ثبت کند. نمونه اولین این ربات دو پا که کیسی (Cassie) نام دارد، ۵ سال پیش و در سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از نیواطلس، ربات دو پا کیسی توسط کمپانی تازه‌‌ تاسیس Agility Robotics طراحی و ساخته شده است. البته نمونه اولیه کیسی با مدلی که هم‌اکنون وجود دارد، تفاوت‌هایی دارد و نسخه امروزی در بخش‌های فنی ارتقا یافته است. ربات مذکور در یک آزمایش در سال ۲۰۲۱ با دویدن توانست مسیر ۵ کیلومتری را طی ۵۳ دقیقه طی کند.

سازندگان پاهای این ربات را به گونه‌ای ساخته‌اند که هنگام دویدن، مانند شترمرغ خم می‌شود. علاوه بر این، برای ارتقای توانایی دویدن ربات هم از الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده شده است.

پروفسور آلن فرن، استاد هوش مصنوعی با بیان اینکه شروع دویدن و توقف در حالت ایستاده سخت‌تر از قسمت دویدن این ربات است، اظهار داشت که این مسئله با کمک و همگام‌سازی دو بخش هوش مصنوعی و طراحی منحصر به فرد مکانیکی برطرف شده است.

پس از ارتقا و بهبود بخش‌های مختلف Cassie، این ربات در بخش دو رباتیک توانست رکورد جدیدی در کتاب گینس را به ثبت برساند. ربات مذکور مسیر ۱۰۰ متری را در ۲۴.۷۳ ثانیه به اتمام رساند که البته این زمان کمتر از مدت زمانی است که دوندگان حرفه‌ای، پیست ۱۰۰ متری را طی می‌کنند. اما با این حال، سرعت دویدن کیسی در آینده بهبود خواهد یافت.

→ خواندن مطلب قبلی

پردازنده‌‌های نسل سیزدهم اینتل رونمایی شدند

خواندن مطلب بعدی ←

شیائومی از گوشی اقتصادی ردمی نوت ۱۱R رونمایی کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *