خبر های فوری:

دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲, ساعت ۱۰:۵۳

راه‌اندازی اولین نیروگاه ذخیره انرژی CO2 جهان در ایتالیا

راه‌اندازی اولین نیروگاه ذخیره انرژی CO2 جهان در ایتالیا

یک کمپانی ایتالیایی به نام Energy Dom در اقدامی جالب و منحصر به فرد، اولین نیروگاه ذخیره انرژی CO2 جهان را در شهر ساردینیا راه‌اندازی کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از نیواطلس، نیروگاه مذکور چندان بزرگ نیست و تنها می‌تواند حدود ۴ مگاوات ساعت انرژی ذخیره کند. علاوه بر این، حداکثر توان خروجی اولین نیروگاه ذخیره انرژی CO2 جهان به ۲.۵ مگاوات می‌رسد.

باتری‌های مورد استفاده در این مرکز می‌توانند انرژی تجدیدپذیر را به مدت طولانی‌تر از باتری‌های لیتیوم بزرگ در خود ذخیره کنند و همچنین هزینه تمام شده برای باتری‌های مذکور، نصف هزینه تمام شده باتری‌های لیتیومی بزرگ است.

در فرایند تبدیل گاز CO2 به انرژی، گاز از حالت مایع به جامد تبدیل شده و به طور چشمگیری منبسط می‌گردد و تحت فشار پنج برابری قرار می‌گیرد. اگر CO2 در دمای اتاق باشد، ۲.۵۶ لیتر از آن که به صورت مایع و در فشار۵۶  اتمسفر است، تحت این فرآیند به ۱۰۰۰ لیتر دی‌اکسید کربن گازی تبدیل می‌شود.

گفتنی است که باتری‌های اولین نیروگاه ذخیره انرژی CO2 جهان گنبدی شکل و در آن‌ها مخازنی بزرگ از گاز CO2 قرار گرفته است. کمپرسورهای الکتریکی با فشرده‌سازی، گازهای موجود را به مایع تبدیل می‌کند و پس از آن باتری‌های موجود انرژی ایجاد شده را جذب می‌کنند.

روش جدیدی که برای تبدیل گاز CO2 به انرژی طراحی شده است، از نظر هزینه مقرون به صرفه‌‌تر از باتری‌های لیتیومی بزرگ اما در کل بازدهی آن‌ها نسبت به باتری‌های لیتیومی بسیار پایین‌تر است.

بر اساس برآوردهای انجام شده، هزینه تمام شده برای ذخیره انرژی CO2 به ازای هر مگاوات ساعت بین ۵۰ تا ۶۰ دلار است. این در حالی که هزینه تمام شده برای ذخیره‌سازی انرژی در باتری‌های لیتیومی به ازای هر مگاوات ساعت، ۱۳۲ تا ۲۴۵ دلار است.

رمضان نیا

→ خواندن مطلب قبلی

گوشی متاورسی اچ تی سی ماه آینده به بازار معرفی می‌شود

خواندن مطلب بعدی ←

گوگل از ابزار Dynamic World برای نمایش لحظه‌ای تغییرات پوشش سطح زمین رونمایی کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین