خبر های فوری:

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲, ساعت ۱۰:۵۱

برای نخستین بار در جهان؛ اولین توربین گازی با سوخت هیدروژن ساخته شد

برای نخستین بار در جهان؛ اولین توربین گازی با سوخت هیدروژن ساخته شد

اخیرا محققان و مهندسان توربین گازی را ابداع کرده‌اند که به جای سوخت‌های فسیلی از هیدروژن خالص در آن‌ها استفاده می‌شود. به بیانی دیگر اولین توربین گازی با سوخت هیدروژنی در جهان طراحی و ساخته شده است.

با استفاده از چنین توربینی می‌توان آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی در توربین‌های گازی را از بین برد و در راستای کاهش آلایندگی هوای جهان گامی مهم برداشت. پروژه مذکور توسط پژوهشگران دانشگاهی در نروژ عملیاتی شده است. آن‌ها در اواسط ماه می سال جاری کاملا موفق شدند که اولین توربین گازی با سوخت هیدروژنی را روشن کنند.

به گفته محسن اسدی، محقق ارشد این مطالعه، با احتراق هیدروژن در توربین‌های گازی کوچک، رکوردی جدید در جهان به ثبت رسیده است. هرچند بازدهی توربین‌های گازی با سوخت هیدروژن‌ها پایین‌تر از سایر توربین‌ها است اما بدون ایجاد تغییر در زیر ساخت‌های موجود می‌توان از هیدروژن به عنوان سوخت اصلی در تامین انرژی استفاده کرد.

از جمله مزایای این روش می‌توان به عدم آلودگی ناشی از سوخت هیدروژن، صرفه جویی و ذخیره‌سازی سوخت‌های فسیلی اشاره کرد.

اگرچه هیدروژن به عنوان یکی از پاک‌ترین منابع انرژی در دنیا به شمار می‌رود اما مسئله تامین این ماده همواره جزو چالش‌های اصلی محققان بوده است. اخیر گروهی از محققان مدعی شده بودند که توانسته‌اند با انرژی ناشی از خورشید، ماده هیدروژن تولید کنند. در نتیجه، اگر دانشمندان دانشگاه استاوانگر نروژ بتوانند این روش را در سازوکار خود به کار بگیرند، مسئله تامین هیدروژن بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به سوخت‌های فسیلی تامین خواهد شد.

منبع: www.uis.no

برتینا

→ خواندن مطلب قبلی

کابوس‌های شبانه افراد مسن یکی از نشانه‌های احتمالی بیماری پارکینسون است

خواندن مطلب بعدی ←

این مولکول می‌تواند کشنده‌ترین سرطان را هم نابود کند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین