انسان باعث انقراض ماموت نشده است

تحقیقات جدید نشان می دهد که انسان ها باعث انقراض ماموت های پشمالو نشده اند.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از اسلش گیر، ماموت پشمالو نیای باستانی فیل های مدرن پوشیده از خز است که در کنار انسان های اولیه در زمین باستانی پرسه می زدند.

این موجودات عظیم ۵ میلیون سال قبل از انقراض، ۴ هزار سال پیش در زمین پرسه می زدند.

برخی گمانه زنی کرده اند که دلیل انقراض این ماموت پشمالو شکار بی رویه توسط انسان های باستان بوده است.

با این حال، تحقیقات انجام شده در دهه گذشته دلیل متفاوتی برای انقراض ماموت پیدا کرده است که نشان می دهد انقراض آنها هیچ ارتباطی به انسان ندارد.

متخصصان ژنتیک، دی ان ای (DNA) محیط باستانی را تجزیه و تحلیل کردند و داده ها نشان می دهد که ماموت پشمالو به دلیل گرمایش جهانی در گذشته های دور منقرض شده است.

دانشمندان معتقدند هنگامی که کوه های یخ ذوب شد، رطوبت برای حیوانات بسیار زیاد بود زیرا پوشش گیاهی که آنها می خوردند عملاً از بین رفت.

دانشمندان از توالی یابی اسلحه ساچمه ای DNA برای تجزیه و تحلیل بقایای گیاهی و جانوری از محیط برای این تحقیق استفاده کردند. در میان موادی که آنها تجزیه و تحلیل کردند، ادرار، مدفوع و سلول‌های پوستی بود که از نمونه‌های خاک جمع‌آوری‌شده طی دو دهه در طول تحقیقات در مناطق قطبی که در آن بقایای ماموت‌ها کشف شد، جمع‌آوری شد. فناوری مدرن DNA امکان تجزیه و تحلیل را بدون نیاز به استخوان یا دندان فراهم می کند.

به گفته پروفسور اسکه ویلرسلوف، هنوز هم پس یک قرن، بحث در مورد اینکه چرا ماموت ها منقرض شدند، وجود دارد. او و گروهی از محققانش توانسته اند ثابت کنند که تنها تغییرات آب و هوایی نیست که به دوران ماموت در کره زمین پایان داد. سرعت تغییرات آب و هوایی نیز به انقراض آنها کمک کرد. او می گوید ماموت ها نمی توانند به سرعت به اندازه کافی سازگار شوند وقتی محیط پیرامونی آنها به طور چشمگیری تغییر کرد و منبع غذایی آنها کمیاب شد.

هنگامی که آب و هوا به طور ناگهانی گرم شد، علفزارهایی که ماموت ها به آنها تکیه می کردند جای خود را به درختان مختلف و گیاهان تالابی دادند.

این تیم در تحقیقات خود DNA مربوط به ۱۵۰۰ گیاه قطب شمال را توالی یابی کردند و به آنها اجازه داد تا نتیجه گیری کنند. محققان پروژه همچنین تعیین کردند که در عصر یخبندان اخیر، که ۱۲۰۰۰ سال پیش به پایان رسید، دامنه گله ها کاهش یافت.

با این حال، همه آنها منقرض نشدند. ماموت ها قبل از پایان عصر خود در دوران مختلف ما که هولوسن نامیده می شود، فراتر از آخرین عصر یخبندان در مناطق مختلف زنده ماندند.

→ خواندن مطلب قبلی

یاقوت ۲.۵ میلیارد ساله از زندگی باستانی می‌گوید

خواندن مطلب بعدی ←

بانک مرکزی نیجریه ارز دیجیتال راه‌اندازی می‌کند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *