وزیر ارتباطات: ۸۶ درصد از روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند

وزیر ارتباطات: 86 درصد از روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی از اتصال ۸۶ درصد روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، رویداد روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی در محل پژوهشگاه‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد و زارع پور در این مراسم اظهار داشت که زندگی مردم دیجیتالی شده است و بزرگراه‌های جدید را باید با فناوری فیبرنوری شناخت. به گفته وزیر ارتباطات، این دولت و دولت‌های بعدی هم سیستم‌های فیزیکی را به سمت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی خواهند برد.

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیرساخت زیست مردم محسوب می‌شود و بهره‌گیری و کاربردی سازی این فناوری در شرایط حاضر یک الزام است، گفت:

 حتی اتحادیه جهانی مخابرات نیز شعارهای سالانه روز جهانی ارتباطات را به سمت گره‌گشایی مشکلات و ایجاد ظرفیت‌ها با ICT سوق داده است و امروز می‌بینیم که شعار امسال را استفاده از فناوری اطلاعات برای سالمندان انتخاب کرده است.

زارع‌پور همچنین تاکید داشت که دولت سیزدهم به دنبال استفاده از فناوری‌های جدید برای تسهیل کردن زندگی مردم است.

وی ادامه داد:

 گره‌های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است و با وجود ابزارهای این فناوری، اجرای هر طرح، بیش از گذشته، اجرایی به نظر می‌رسد. به‌عنوان مثال برای تشخیص بانک‌های اطلاعاتی کشور که خطای دهک‌های یارانه را به حداقل برسانیم می‌توان از فناوری اطلاعات کمک گرفت و این نمودی از گره‌گشایی فناوری اطلاعات است.

به گفته عیسی زارع‌پور، حوزه فناوری اطلاعات می‌تواند در توسعه اقتصاد کشور نقش سازنده و مهمی داشته باشد و دولت کل اختیارات مربوط به اقتصاد دیجیتال را به کارگروه ویژه این بخش واگذار کرده که به‌زودی نتایج آن متبلور می‌شود.

زارع‌پور در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع اتصال ۸۶ درصد از روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد. وی در این باره گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از مردم جهان معادل ۳ میلیارد نفر به ارتباطات دسترسی ندارند اما امروزه علاوه بر شهرهای ما، ۸۶ درصد روستاها هم به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند.

وی با بیان اینکه اقدامات و برنامه‌های متعددی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات در دست انجام است، اظهار داشت که این شبکه علاوه بر امنیت بالا، سرعت خوبی هم دارد و با وجود آن می‌توان خدمات متنوعی را به مردم ارائه داد.

وزیر ارتباطات در ادامه به پروژه ملی ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری اشاره کرد و در این باره گفت:

در ابتدای کار بسیاری می‌گفتند که این حجم کار شدنی نیست. اما امروز می‌بینیم که حتی دولت برای نخستین بار در تاریخ کشور، یک سوم درآمد خود را از اپراتورهای موبایل را صرف توسعه این پروژه خواهد کرد و سه درصد درآمد خود از اپراتورهای ثابت را برای تسهیل این پروژه واگذار کرد. دولت زیرساخت‌های قانونی را برای پیشبرد این پروژه فراهم کرده و موانع را برداشته است. ما با تجهیزات وارد این کار شده‌ایم و منتظر کسی نمی‌ایستیم؛ اگرچه پشت اپراتورها و کسانی که پای کار بیایند هستیم.

زارع پور به موضوع ایجاد پنجره واحد خدمات دولت هوشمند هم اشاره کرد و در این مورد تاکید داشت که باید همه دستگاه‌ها تا پایان شهریورماه به پنجره واحد خدمات دولت هوشمند متصل شوند.

به گفته وزیر ارتباطات، پروژه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به‌صورت آزمایشی شروع به کار کرده است و کاربران با یک‌بار ورود به سامانه و انجام فرایند احراز هویت، می‌توانند به تمام سرویس‌‌های دستگاه‌های متصل شده دسترسی پیدا کنند.

زارع‌پور با بیان اینکه در حال حاضر فقط ۱۰ دستگاه به این پنجره متصل هستند، اظهار داشت که تا به حال ۵ درصد کار انجام شده است و با متصل شدن سایر دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات هوشمند، شاهد حضور حداکثری دستگاه‌ها خواهیم بود.

→ خواندن مطلب قبلی

چین به دنبال ساخت موشک مافوق صوت دقیق است

خواندن مطلب بعدی ←

زمان معرفی سری آیفون ۱۴ به همراه سه اپل واچ لو رفت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *