آکسفورد به دنبال واکسن اصلاح شده آسترازنکا

آکسفورد به دنبال واکسن اصلاح شده آسترازنکا

در پی افزایش موارد عفونی در انگلستان، دانشگاه آکسفورد به دنبال نسخه جدید و اصلاح شده ای از واکسن آسترازنکا است که بتواند در برابر زیرسویه جدید کووید ۱۹ محافظت بیشتری داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن، در پی افزایش عفونت ها در بریتانیا و بالاترین آمار روزانه از ماه مارس، ایندیپندنت دریافته که یک نسخه جدید و اصلاح شده از واکسن آکسفورد برای هدف قرار دادن نوع ویروس دلتا در حال توسعه است.

کار اولیه توسط اعضای تیم پروفسور دم سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آغاز شده است.

این همان تیمی است که در ماه ژانویه بر روی واکسن آسترازنکا کار کرده بودند.

این در حالی است که آکسفورد گفته توسعه واکسن جدید همچنان در مراحل اولیه است.

اگر تأیید شود نسخه جهش یافته سویه دلتا سریع‌تر منتقل می‌شود، سرعت انتشار آن در انگلیس نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل دانشمندان مشغول مطالعه ویروس تازه جهش یافته هستند.

داونینگ استریت یکی از این دانشمندان گفته است که خطر سویه فرعی که به طور پیوسته در سراسر انگلستان در حال گسترش است و حدود به ۱۰ درصد از عفونت های جدید را در ابتدای اکتبر تشکیل می دهد، بسیار نزدیک است.

کارشناسان حدس می زنند که این سویه می تواند ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از نوع اصلی دلتا قابل انتقال باشد.

کنسرسیوم ژنومیک کووید ۱۹ در انگلستان که انواع جدیدی را دنبال می کند، گفت در صورتی که عفونت بیشتری تشخیص داده شود ، این زیرسویه احتمالاً در انگلیس غالب خواهد شد.

با این وجود هنوز هیچ مدرکی برای اثبات این امر وجود ندارد و آزمایشاتی برای تعیین خواص بیولوژیکی آن در دست انجام است.

آریس کاتزوراکیس ، پروفسور تکامل و ژنومیک در دانشگاه آکسفورد ، گفت اگر این رقم ۱۰ تا ۱۵ درصد “تا حد قابل ملاحظه ای ادامه یابد، زیرسویهAY.4.2  در نهایت تسلط خواهد یاف”.

علیرغم ترس از افزایش قابلیت انتقال، دانشمندان معتقد نیستند که زیرگونه جدید دلتا مسئول جهش اخیر در مواردی است که در سراسر انگلستان گزارش شده است.

حدود ۴۳،۷۳۸ مورد ابتلا به کووید روز سه شنبه مثبت اعلام شد، در حالی که ۲۲۳ مورد دیگر مرگ ثبت شد و این یعنی بالاترین رقم از ۹ مارس تاکنون.

پروفسور فرانسوا بالوس ، مدیر موسسه ژنتیک در کالج دانشگاهی لندن، می گوید: از آنجا که AY.4.2 هنوز در فرکانس نسبتاً پایینی قرار دارد، افزایش ۱۰ درصدی در انتقال آن می تواند تنها تعداد کمی از موارد بیشتر را ایجاد کند.

در همین حال ، کارشناسان استدلال می کنند که واکسن خاصی برای واکسن های دلتا برای برنامه های واکسیناسیون فعلی و آینده وجود دارد، در حال حاضر این نوع اکثریت قریب به اتفاق عفونت های جهانی را تشکیل می دهد.

پروفسور النور رایلی ، ایمونولوژیست در دانشگاه ادینبورگ ، گفت که اگر ما از واکسن مخصوص دلتا استفاده می کردیم، تأثیر بسیار بیشتری را شاهد بودیم.

با توجه به اثربخشی مداوم واکسن اصلی برای محافظت برابر بستری شدن و مرگ ناشی از کووید ۱۹، دانشمندان آکسفورد روشی پیشگیرانه برای ایجاد ضربه دلتا در پیش گرفته اند.

منبع آکسفورد گفت که در مراحل اولیه توسعه واکسن جدید است، اما تاکید کرد انجام تغییرات لازم کار سختی نخواهد بود.

با این حال، این منبع گفت که حتی تغییرات ظریف در فرایند تولید واکسن اصلاح شده می تواند باعث تاخیرهای قابل توجهی شود و مانع از انتشار جهانی دوزهای نجات دهنده شود، آن هم در شرایطی که میلیون ها نفر هنوز واکسینه نشده اند.

→ خواندن مطلب قبلی

روسیه ارزهای دیجیتال را جایگزین دلار می‌کند

خواندن مطلب بعدی ←

رونمایی از پیکسل ۶؛ نسل جدید گوشی‌های گوگل

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *