آغاز فعالیت جستجوگر اختراعات ایرانی

آغاز فعالیت جستجوگر اختراعات ایرانی

پلتفرم دارکوب به عنوان موتور جستجوی اختراعات ایرانی فعالیت خود را آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنایع مدرن به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همواره نیاز به یک مرجع جامع برای رصد اختراعات داخلی توسط پژهشگران ایرانی احساس می‌شد.

حالا جستجوگر دارایی فکری دارکوب، ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی است.

پایگاه جستجوی دارکوب، مدتی است با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار کرده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم کرده است.

کانون پتنت ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، از حامیان اصلی این پایگاه جستجو هستند.

ثبت میلیون‌ها درخواست جدید

یکی از مشخصه‌های مهم کسب‌وکارهای امروزی، نقش کلیدی و اثرگذار نوآوری و فناوری در پیشی گرفتن از رقبا و موفقیت در بازار است. در این میان، نوآوری نیاز به محافظت داشته و این مهم از طریق سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت انجام می‌گیرد.

استقبال فزاینده از این سیستم، ثبت میلیون‌ها درخواست جدید در هر سال را به دنبال داشته و منجر به شکل‌گیری یک منبع ارزشمند و استراتژیک از دانش فنی و تجاری شده است.

با این وجود، جستجو در میان خیل عظیم اسناد ثبت اختراع و اطلاعات موجود در آن‌ها، به نوبه خود کاری دشوار و پیچیده است. اینجا است که پلتفرم‌های جستجوی پتنت به میدان وارد شده و به کمک مخترعان، فناوران و نوآوران می‌شتابند.

در حال حاضر، طیف وسیعی از این پلتفرم‌های تخصصی و پایگاه‌های داده پتنت وجود دارند که از آن جمله، می‌توان به پایگاه‌های تخصصی دفاتر ملی مالکیت فکری و برخی سیستم‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پتنت اسکوپ و نیز پلتفرم‌های سفارشی‌سازی شده توسط شرکت‌های خصوصی گوگل پتنتز و اربیت اشاره کرد.

ایران هفتمین کشور برتر ثبت اختراع داخلی

یکی از چالش‌های اکوسیستم نوآوری در ایران، عدم توجه به نیاز مخترعان و فناوران برای دسترسی آسان به اسناد ثبت اختراعات داخلی است.

بنا بر گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱، ایران از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع داخلی، با هفت پله صعود نسبت به سال قبل، در رده هفتم کشورهای برتر قرار گرفته و این مسئله، نشان‌دهنده تعداد زیاد و در عین حال رو به رشد تقاضانامه‌های ثبت اختراع در کشور می‌باشد.

در چنین شرایطی، از آنجا که رصد اختراعات و تحلیل دقیق و هوشمندانه آن‌ها، در گروی جستجو و شناسایی بهترین و مرتبط‌ترین اسناد ثبت اختراع است، جستجوی پتنت‌های داخلی به امری استراتژیک مبدل شده که نیاز به یک پایگاه جستجوی کارآمد و قدرتمند دارد.

جستجوگر دارایی‌های فکری دارکوب، بر مبنای همین نیاز توسعه یافته و به دنبال پوشش دادن به نیازهای مخاطبین مختلف می‌باشد.

این پلتفرم، با جمع‌آوری، طبقه‌بندی، تحلیل و ارائه متنوع اطلاعات، نیاز پژوهشگران و فناوران را در خصوص دسترسی به اطلاعات افشاشده در حوزه مالکیت صنعتی برآورده می‌کند.

پایگاه دارکوب، امکان جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران را بر اساس گزینه‌های مختلفی هم­چون موضوع اختراع، مخترع، مالک، خلاصه، طبقه‌بندی، شماره اظهارنامه و شماره ثبت، به صورت انفرادی یا ترکیبی فراهم می‌نماید.

فیلتر کردن جستجوها بر اساس گزینه‌هایی همچون وضعیت اعتبار و همچنین دارا بودن حق تقدم، از دیگر مواردی است که در این پایگاه داده در دسترس قرار گرفته است.

گردش مالی 180 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری

حمایت از دانش‌بنیان‌ها

دامنه فعالیت‌های این موتور جستجو تا جایی پیش رفته که تنها در سال ۹۹، تعداد ۱۰۳۷ اختراع از مالکان حقیقی، ۱۶۲ اختراع از دانشگاه‌ها، ۱۲۱ اختراع از شرکت‌ها و ۵۲ اختراع از پژوهشگاه‌ها به ثبت رسانده است.

موتور جستجوی دارایی‌های فکری دارکوب، به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، امکانات ویژه‌ای نیز برای این شرکت‌ها در نظر گرفته است.

همچنین این پلتفرم، با فراهم نمودن امکان ارسال پیام به مخترعان و مالکان پتنت‌ها، ایجاد بستر مناسب برای همکاری‌های پژوهشی و تجاری‌سازی را دنبال می‌کند.

→ خواندن مطلب قبلی

شورولت مدل ۱۹۵۷ برقی شد

خواندن مطلب بعدی ←

ساخت الکترولیت باتری از چوب

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *